PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie, mapa zagrożeń: Mieszkańcy mogą zgłaszać niebezpieczne miejsca w regionie

  • PAP/AT    10 lutego 2016 - 15:15
Łódzkie, mapa zagrożeń: Mieszkańcy mogą zgłaszać niebezpieczne miejsca w regionie
Na ogólnopolską mapę składać będą się wyznaczone miejsca oraz rodzaj i skala zagrożeń bezpieczeństwa (fot.lodzka.policja.gov.pl)

• Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi pracuje nad mapą zagrożeń bezpieczeństwa w woj. łódzkim.
• Mieszkańcy mogą zgłaszać miejsca niepożądanych zachowań.
• W woj. łódzkim powstanie 21 powiatowych map oraz mapa stolicy województwa.
Mapa zagrożeń bezpieczeństwa powstaje w całym kraju z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współudziale wszystkich działających w województwie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Interaktywny projekt, który ma zostać uruchomiony na stronach komend wojewódzkich, w graficzny i opisowy sposób przedstawi m.in. zagrożenia zidentyfikowane już przez policję, straż miejską i gminną czy straż pożarną, wskaże, gdzie i do jakich przestępstw dochodzi najczęściej, ale także uwzględni spostrzeżenia obywateli dotyczące ich obaw. Jego celem jest poprawa efektywności wspólnych działań instytucji, które dbają o ochronę obywateli.

Na ogólnopolską mapę składać będą się wyznaczone miejsca oraz rodzaj i skala zagrożeń bezpieczeństwa (m.in. przestępstwa pospolite i kryminalne, m.in. bójki, pobicia, gwałty, zabójstwa, kradzieże oraz zdarzenia drogowe) występujące w poszczególnych województwach, powiatach i miastach.

Czytaj też: Oto bezpieczne i niebezpieczne miasta w Polsce

Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiej policji mł. insp. Joanna Kącka w woj. łódzkim powstanie 21 powiatowych map oraz mapa stolicy województwa.

"Za nami pierwszy etap prac, a od początku lutego trwają konsultacje i debaty społeczne. Zależy nam, żeby w każdym powiecie i gminie, a w miastach na każdym osiedlu odbyło się przynajmniej jedno spotkanie z mieszkańcami, na których chcielibyśmy rozmawiać o konkretnych problemach i zagrożeniach. Chcemy też poznać ich oczekiwania w zakresie ostatecznego kształtu narzędzia, m.in. jakich informacji w zakresie lokalnego bezpieczeństwa potrzebują i w jakiej formie mają zostać im przekazane" - dodała.

Zwróciła uwagę, że policja dysponuje statystykami wykroczeń i zna niebezpieczne obszary, lecz nie zawsze oddaje to faktyczny poziomu bezpieczeństwa. "Zależy nam na innych źródłach informacji. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zdarzenia kryminalne, ale wszystkie sytuacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa, np. zbieranie się grup młodzieży, nielegalne wyścigi samochodowe czy drobniejsze incydenty, często niezgłaszane policji. Dzięki takim informacjom będzie mogli uwzględnić je na mapach oraz np. w liczbie patroli" - wyjaśniła.

Konsultacje w regionie łódzkim będą trwały do końca lutego. Mapa na stronach internetowych policji ma być dostępna od marca. Dane będą aktualizowane co kwartał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.