Lubelska sieć światłowodowa z operatorem

Do sieci szerokopasmowej woj. lubelskiego podłączono pierwszego operatora świadczącego usługi tzw. ostatniej mili.
Lubelska sieć światłowodowa z operatorem
Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej będzie kosztować ok. 1,48 mld zł. Fot. Pixabay.com

Lubelska sieć szerokopasmowego internetu jest najdłuższa z wszystkich pięciu budowanych w regionach w ramach projektów Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.

– To kolejny ważny krok w zapewnieniu mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom dostępu do szybkiego internetu – uważa wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.

Dzięki blisko 300 mln zł z programu rozwój Polski wschodniej na Lubelszczyźnie zainstalowano prawie 3 tys. km światłowodów i 312 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych.

Wiceminister Niezgoda podkreśla korzyści, jakie wiążą się z tą inwestycją, która jest największym w Polsce i Europie przedsięwzięciem teleinformatycznym współfinansowanym z funduszy europejskich.

Według niego przedsięwzięcie umożliwi korzystanie z elektronicznych usług, ułatwi naukę i komunikację na odległość oraz pobudzi przedsiębiorczość.

Dostęp do internetu sprzyjać będzie także rozwojowi nowoczesnych technologii oraz kompetencji cyfrowych mieszkańców Lubelszczyzny.

– Będzie to zmiana cywilizacyjna, która nada potężny impuls rozwojowy i przełoży się na wzrost atrakcyjności gospodarczej Polski wschodniej oraz jakości życia jej mieszkańców – uważa wiceszef resortu.

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej powstaje w ramach programu rozwój Polski wschodniej. Całkowity koszt projektów to ok. 1,48 mld zł, z czego ok. 1,15 mld zł to dofinansowanie z programu.

W ramach przedsięwzięcia, w makroregionie powstanie ok. 10,5 tys. km sieci szerokopasmowej, ponad 1 tys. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych, a ponad 7,6 tys. osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym weźmie udział w szkoleniach. W wyniku inwestycji niemal 986 tys. osób uzyska odstęp do szerokopasmowego internetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE