PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelska sieć światłowodowa z operatorem

  • JL    19 października 2015 - 08:00
Lubelska sieć światłowodowa z operatorem

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej będzie kosztować ok. 1,48 mld zł. Fot. Pixabay.com

Do sieci szerokopasmowej woj. lubelskiego podłączono pierwszego operatora świadczącego usługi tzw. ostatniej mili.
Lubelska sieć szerokopasmowego internetu jest najdłuższa z wszystkich pięciu budowanych w regionach w ramach projektów Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.

– To kolejny ważny krok w zapewnieniu mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom dostępu do szybkiego internetu – uważa wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.

Dzięki blisko 300 mln zł z programu rozwój Polski wschodniej na Lubelszczyźnie zainstalowano prawie 3 tys. km światłowodów i 312 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych.

Wiceminister Niezgoda podkreśla korzyści, jakie wiążą się z tą inwestycją, która jest największym w Polsce i Europie przedsięwzięciem teleinformatycznym współfinansowanym z funduszy europejskich.

Według niego przedsięwzięcie umożliwi korzystanie z elektronicznych usług, ułatwi naukę i komunikację na odległość oraz pobudzi przedsiębiorczość.

Dostęp do internetu sprzyjać będzie także rozwojowi nowoczesnych technologii oraz kompetencji cyfrowych mieszkańców Lubelszczyzny.

– Będzie to zmiana cywilizacyjna, która nada potężny impuls rozwojowy i przełoży się na wzrost atrakcyjności gospodarczej Polski wschodniej oraz jakości życia jej mieszkańców – uważa wiceszef resortu.

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej powstaje w ramach programu rozwój Polski wschodniej. Całkowity koszt projektów to ok. 1,48 mld zł, z czego ok. 1,15 mld zł to dofinansowanie z programu.

W ramach przedsięwzięcia, w makroregionie powstanie ok. 10,5 tys. km sieci szerokopasmowej, ponad 1 tys. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych, a ponad 7,6 tys. osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym weźmie udział w szkoleniach. W wyniku inwestycji niemal 986 tys. osób uzyska odstęp do szerokopasmowego internetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.