PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin uruchomi multimedialny portal na 700-lecie miasta

  • PAP    14 sierpnia 2014 - 11:21
Lublin uruchomi multimedialny portal na 700-lecie miasta

Multimedialny portal poświęcony historii Lublina przygotowuje Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. Serwis ma zostać uruchomiony w październiku, będzie służyć głównie edukacji młodzieży i powstaje w związku z jubileuszem 700-lecia miasta przypadającym w 2017 r.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że ważnym elementem obchodów jubileuszu ma być program edukacyjny realizowany przez szkoły i instytucje kultury. Powstający portal internetowy będzie - jak mówił - atrakcyjną formą opowieści o historii miasta.

"Istotne jest, żeby jubileusz 700-lecia Lublina był okazją do integracji pokoleniowej i środowiskowej. Ten program najlepiej dotrze do ludzi młodych poprzez narzędzia informatyczne i portal internetowy" - ocenił Żuk. Jego zdaniem, opowiadając w ten sposób o Lublinie buduje się zainteresowanie miastem i zaangażowanie emocjonalne. "Oczekujemy aktywności obywatelskiej, ale do tego potrzebne są pozytywne emocje. Musimy się utożsamiać z miastem. Ten jubileusz traktujemy jako możliwość zaktywizowania ludzi młodych, oni są najważniejsi" - dodał Żuk.

Czytaj też:  Wirtualna rzeczywistość, realne zastosowania

Dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN Tomasz Pietrasiewicz zwrócił uwagę, że znajomość historii Lublina wśród młodzieży jest słaba. "Kilka lat temu wśród uczniów szkół lubelskich przeprowadzano badanie dotyczące znajomości historii miasta. Okazało się, że 90 proc. maturzystów praktycznie nic nie wie o historii naszego miasta. Nie da się zbudować identyfikacji z miejscem, w którym się żyje, bez znajomości jego historii" - podkreślił Pietrasiewicz.

Portal ma się nazywać Multimedialna Platforma Edukacyjna "Lublin. Instrukcja obsługi". Ma zostać uruchomiony na początku października tego roku, obecnie budowane są jego zasoby.

W serwisie ma znaleźć się 30 rozdziałów (m.in. Najstarsze dzieje Lublina, Słowiański Lublin, Lublin pod panowaniem Piastów, Lublin strażnicą wschodniej granicy, Mroczna strona Lublina) pogrupowanych chronologicznie, od najdawniejszych czasów po 1989 r. Każdy z nich będzie opatrzony spisem treści.

Oprócz artykułów w portalu znajdą się liczne materiały multimedialne: trójwymiarowe modele najważniejszych budowli, makieta średniowiecznego miasta, mapy, ryciny, zapisy wspomnień mieszkańców. Będą też odsyłacze do szczegółowych informacji zamieszczonych już na stronach internetowych ośrodka w serwisie "Leksykon. Lublin" i Bibliotece Multimedialnej Teatru NN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.