PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Powiaty chcą poprawić dostęp do baz geodezyjnych

  • aw    29 lipca 2016 - 12:38
Lubuskie: Powiaty chcą poprawić dostęp do baz geodezyjnych

Zrealizowanie tych celów ma zwiększyć zakres i jakość świadczenia usług na drodze elektronicznej poprzez zapewnienie organom administracji publicznej, obywatelom i przedsiębiorstwom dostępu do aktualnych informacji o nieruchomościach (fot. ilustracyjne/um.krakow.pl)

• W woj. lubuskim trwają przygotowania do projektu pod nazwą "Informatyzacja i modernizacja danych zasobów geodezyjnych powiatów woj. lubuskiego do świadczenia e-usług".
• Celem projektu jest poprawa i ujednolicenie usług elektronicznego dostępu do ewidencji gruntów i budynków oraz baz geodezyjnych.
• O współfinansowanie z funduszy unijnych zamierza ubiegać się Związek Powiatów Lubuskich.
Projekt "Informatyzacja i modernizacja danych zasobów geodezyjnych powiatów woj. lubuskiego do świadczenia e-usług" miałby być realizowany w latach 2017-2019 na terenie 12 powiatów ziemskich województwa lubuskiego, będącymi członkami związku tj.: gorzowskim, krośnieńskim, międzyrzeckim, nowosolskim, słubickim, strzelecko-drezdeneckim, sulęcińskim, świebodzińskim, wschowskim, zielonogórskim, żarskim i żagańskim.

Celem projektu jest podjęcie działań w zakresie poprawy jakości i harmonizacja danych w rejestrach publicznych oraz dostosowanie ich do obowiązujących przepisów prawa. Do tego potrzebne są prace związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, cyfryzacją państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w części powiatowej, założenie lub zaktualizowanie istniejących baz, jak również dostosowanie systemów informatycznych.

Czytaj też: Program otwierania danych: BIP, CRIP, urzędników i obywateli czeka rewolucja?

Zrealizowanie tych celów ma zwiększyć zakres i jakość świadczenia usług na drodze elektronicznej poprzez zapewnienie organom administracji publicznej, obywatelom i przedsiębiorstwom dostępu do aktualnych informacji o nieruchomościach gromadzonych w powiatowych rejestrach publicznych, w tym ewidencji gruntów i budynków (EGiB), bazie danych obiektów (BDOT500) i bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT).

Stopień przygotowań do projektu był tematem spotkania marszałek Elżbiety Polak ze starostą zielonogórskim Dariuszem Wróblewskim. W spotkaniu uczestniczyli także wicestarosta zielonogórski Waldemar Kotlarski i członek zarządu województwa Alicja Makarska.

Starosta Wróblewski poinformował, że prace nad projektem znajdują się na etapie studium wykonalności, a Związek Powiatów Lubuskich jest gotowy do aplikowania o fundusze. - Należy ocenić realność tego projektu, choć niewątpliwie jest to projekt o zasięgu regionalnym, który może kompleksowo rozwiązać ten problem w skali całego województwa - stwierdziła marszałek Elzbieta Anna Polak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.