PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC: nowy sposób udostępniania informacji publicznych

  • bad    23 maja 2014 - 18:15
MAC: nowy sposób udostępniania informacji publicznych

W ciągu 10 dni od uruchomienia portalu DanePubliczne.gov.pl znalazło się tam ponad 100 zasobów informacyjnych i ponad 300 tabel, map, raportów, wykresów – podaje MAC.
„Wreszcie mamy je w jednym miejscu, w jednym standardzie, z takimi samymi metadanymi. Rolą MAC było przygotowanie narzędzia wspierającego udostępnianie danych publicznych i pomoc w wykorzystaniu instrumentu jakim jest nowy portal. Już obserwujemy jak dzięki temu zmienia się podejście administracji do udostępnia informacji publicznych. I to jest nasz pierwszy wspólny sukces" - mówi minister Rafał Trzaskowski.

W II połowie roku kolejni dostawcy udostępnią swoje zasoby - to m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, a Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uaktywni dodatkowo dane z zakresu statystyk rynku pracy. Co dziś mieści się w portalu DanePubliczne.gov.pl - pokazuje mapa.

Choć w portalu nie ma zasobów nowych, to część danych po raz pierwszy opublikowana została w formacie, który daje się łatwo przetwarzać (a nie np. w pdf lub formie statycznych stron internetowych).

Czytaj też: Kliknij po dane administracji publicznej

Portal DanePubliczne.gov.pl pozwala promować najlepsze praktyki przygotowywania danych (by były poprawne, wysokiej jakości, kompletne i powiązane ze zbiorami referencyjnymi).

Administracja zyskała też proste narzędzie do sprawdzania, czy zasoby przygotowywane są w formacie zgodnym z Krajowymi Ramami Interoperacyjności;
portal jest centralnym repozytorium - w jednym miejscu skumulowana została wiedza o zasobach informacyjnych różnych podmiotów publicznych.

Dzięki portalowi DanePubliczne.gov.pl możliwe będzie: wyszukiwanie zasobów informacyjnych wielu instytucji publicznych z jednego miejsca, łatwiejsze dzięki standaryzacji metadanych, a twórcy aplikacji i usług mogą łatwo pobierać publiczne dane przez API.

Warto pamiętać, że udostępnianie zasobów w DanePubliczne.gov.pl nie wiąże się z przenoszeniem zasobów z bazy do bazy: właściciel zasobów nadal ma je u siebie - DanePubliczne.gov.pl udostępnia tylko wiedzę (link) o tych zasobach. Od lipca dostawca danych, który nie będzie miał odpowiedniego zaplecza informatycznego, będzie mógł „ładować" zasoby bezpośrednio do CRIP.

„Zasoby, które udostępnia portal DanePubliczne.gov.pl, powstały w wielu instytucjach - zgodnie z ich potrzebami i zakresem działania. Jednak sposobów wykorzystania tych danych może być znacznie więcej niż to, do czego używała ich do tej pory administracja. Wszystko jest teraz w rękach potencjalnych użytkowników i tego, w jak kreatywny sposób podejdą do ich wykorzystania. Dlatego ich sugestie zarówno pod względem sposobu udostępniania danych jak również kolejności w jakiej udostępnianie są kolejne zasoby są tak cenne" - mówi min. Trzaskowski. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.