PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC publikuje projekty rozporządzeń do ustawy o informatyzacji

  • bad    16 stycznia 2014 - 18:13
MAC publikuje projekty rozporządzeń do ustawy o informatyzacji

Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne zwanej ustawą o informatyzacji. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało pakiet projektów rozporządzeń wykonawczych do ustawy.
Nowe rozporządzenia wynikają ze zmiany ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. Ma ona ułatwić kontakt obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną i sądami administracyjnymi, oraz zwiększyć liczbę i jakości e-usług. Stanie się to poprzez:

- ułatwienie obywatelom korzystanie z profilu zaufanego, czyli darmowego podpisu elektronicznego do kontaktu z administracją. Dzięki ustawie sieć takich miejsc, gdzie można potwierdzić profil zaufany, zostanie rozszerzona m. in. o operatora pocztowego (teraz to Poczta Polska), banki czy instytucje kredytowe.

- poszerzenie grona instytucji, które będą mogły kontaktować się z obywatelami za pośrednictwem e-PUAP: im więcej będzie takich usług, tym bardziej potrzebny będzie profil zaufany.

- ułatwienie korespondencji elektronicznej poprzez nałożenie na urzędy obowiązku posługiwania się e-skrzynkami podawczymi w jednolitym standardzie (dziś skrzynki bywają różne, nie ma gwarancji, że przyjmą każde pismo podpisane cyfrowo).

Kolejnym krokiem ma być porządkowanie wzorów dokumentów: urzędy będą musiały zgłaszać wzory dokumentów elektronicznych do centralnego repozytorium wraz z opisami usług do ministra ds. informatyzacji możliwych do zrealizowania przy wykorzystaniu tych wzorów oraz udostępniać formularze elektroniczne. Formularze niespełniające wyznaczonych standardów będą mogły być usuwane z ePUAP-u, by nie myliły obywateli.

Jeżeli jakąś sprawę da się załatwić elektronicznie, podmioty publiczne będą musiały przygotować odpowiednie elektroniczne wzory pism i formularze.

Uwagi do rozporządzeń można zgłaszać pod adresem: Sekretariat.DI@mac.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres ul. Królewska 27, Warszawa 00-060 do dnia 6 lutego 2014 r.

Projekty rozporządzeń znajdują się w multimediach:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.