PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+

  • PAP    5 marca 2014 - 12:53
MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+

Porozumienie zapewniające wsparcie dla projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób z pokolenia 50+, podpisali 5 marca 2014 roku Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, Bruno Duthoit, prezes Orange Polska i Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
"Zaczynamy prace nad Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa. Możemy wybudować sieci szerokopasmowe, doprowadzić je do jak największej liczby obywateli, możemy starać się przenosić jak najwięcej usług publicznych do internetu, tylko efekt tych działań będzie ograniczony, jeżeli nie będziemy kontynuować pracy nad poprawą kompetencji m.in. w zakresie korzystania z internetu. W Polsce około 13 mln obywateli jest wykluczonych cyfrowo. To oznacza, że mają np. gorsze perspektywy, jeżeli chodzi o znalezienie pracy, czy trudności w korzystaniu z różnego rodzaju pomocy i usług oferowanych przez rząd oraz różnego rodzaju organizacje. Z badań wynika, że nawet ludzie, którzy mają dostęp do internetu nie zawsze z niego korzystają. Ponad 15 proc. osób, które mają dostęp do sieci, nie korzystają z tego, tłumacząc to brakiem wystarczających umiejętności lub brakiem potrzeby" - powiedział minister Rafał Trzaskowski, rozpoczynając spotkanie.

Dodał także, że niesłychanie istotne jest, aby pracować nad poprawą kompetencji Polaków, zwłaszcza starszego pokolenia, bo to jest grupa, która ma najwięcej kłopotów ze swobodnym korzystaniem z internetu.

"Takie inicjatywy były i są podejmowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Naszym flagowym projektem są właśnie Latarnicy Polski Cyfrowej, którzy przeszkolili już 150 tys. osób, dzięki czemu skala wykluczenia się zmniejsza. Bardzo zależy nam na kontynuowania tego programu. Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które pozwoli nam to robić ze wsparciem firmy Orange, jak również naszym partnerem Stowarzyszeniem Miasta w Internecie, dzięki któremu jesteśmy w stanie efektywnie szkolić ludzi" - podsumował minister.

Porozumienie zapewnia dodatkowe wsparcie dla projektu Latarnicy Polski Cyfrowej (znanego także jako Polska Cyfrowa Równych Szans), który prowadzony jest od 2012 roku przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Latarnicy to wolontariat edukacyjny zorganizowany na skalę nieznaną dotąd w Polsce. Od 2012 r. Latarnicy Polski Cyfrowej przeszkolili już 150 000 osób w wieku 50+. Zajęcia odbywają się w bibliotekach, remizach Ochotniczej Straży Pożarnej i innych publicznych punktach dostępu do internetu. Wolontariusze działają lokalnie w środowiskach, które znają.

Program Latarnicy Polski Cyfrowej okazał się ogromnym sukcesem. Na stronie internetowej (https://latarnicy.pl), obok bieżących informacji, materiałów szkoleniowych i promocyjnych, jest także mapa pozwalająca znaleźć Latarnika w swojej okolicy. Badania, przeprowadzone na zlecenie ministerstwa na przełomie 2013 i 2014 roku wśród uczestników zajęć, potwierdzają skuteczność pracy Latarników. Aż 88 proc. przeszkolonych korzysta z internetu, mimo wcześniejszej niechęci do świata cyfrowego. Uczestnicy zajęć z wolontariuszami nie tylko zmienili swój stosunek do technologii cyfrowych, ale też rekomendują to swoim znajomym.

W spotkaniu wzięli udział Latarnicy Polski Cyfrowej: Celina Maciejewska, która w Łodzi wprowadziła w świat cyfrowy ponad 700 osób, Jacek Piwowarski ze Staszowa, który ma prawie 400 podopiecznych oraz Magdalena Mitera z Tarnowa, która przeprowadziła zajęcia z ponad 100 osobami.

- Pomagamy ludziom zmienić życie. Pokazujemy, że świat ich wcale nie wyprzedził, ułatwiamy kontakty z rodziną, załatwianie spraw w urzędach - powiedziała Magdalena Mitręga. - W zamian otrzymujemy ogromną dawkę pozytywnej energii. A poza tym dzięki kontaktom z innymi Latarnikami wiem, że uczestniczymy w naprawdę czymś wielkim i ważnym.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.