PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC uczy dzieci bezpiecznego korzystania z internetu

  • PAP    2 listopada 2014 - 13:53
MAC uczy dzieci bezpiecznego korzystania z internetu

Każdego dnia w Polsce 170 tys. - 300 tys. komputerów pada ofiarą wirusów, a w zeszłym roku ponad 1,3 mln komputerów rozsyłało spam - alarmuje MAC w filmach animowanych, które mają uczyć dzieci bezpiecznego korzystania z sieci.
Od poniedziałku będzie można zobaczyć je w telewizji.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało cykl pięciu filmów animowanych promujących zasady bezpiecznego korzystania z internetu - "Dzieciaka i Loco przygody w sieci".

Zwracają one uwagę na niebezpieczeństwa, na które można się natknąć, korzystając z internetu na komputerze lub smartfonie, takie jak wirusy, spam, łańcuszki, uzależnienia, cyberprzemoc. Pokazują również, jak się przed nimi uchronić.

Bohaterami filmów są chłopiec nazywany Dzieciakiem i baranek Loco, który wykazuje się dużą lekkomyślnością przy korzystaniu z internetu. Filmy w obrazowy sposób pokazują, jakie mogą być konsekwencje nieprzemyślanych i ryzykownych zachowań w sieci, a każdy z nich kończy plansza informująca o skali omawianego zjawiska.

Dzięki filmom możemy się dowiedzieć, że jeden tzw. łańcuszek wysłany do 10 osób może wygenerować w ciągu miesiąca miliard niechcianych wiadomości rozsyłanych internautom (tzw. spam - PAP), co może nawet spowodować straty rzędu kilku milionów złotych.

W filmach MAC informuje także, powołując się na dane Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, że każdego dnia w Polsce od 170 tys. do 300 tys. komputerów pada ofiarą złośliwego oprogramowania, a w zeszłym roku ponad 1,3 mln komputerów rozsyłało spam; większość była źle zabezpieczona. Autorzy filmów przypominają także, że 13,3 proc. młodych ludzi w Polsce jest zagrożonych nadużywaniem internetu lub jest już od niego uzależnionych, a 21,5 proc. doświadczyło przemocy w sieci.

Od poniedziałku filmy będą emitowane na popularnych kanałach dla dzieci oraz prezentowane na spotkaniach informacyjnych z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów. 

Są także dostępne są na stronie MAC: https://mac.gov.pl/projekty/system-informacyjny-o-infrastrukturze-szerokopasmowej-i-portal-polska-szerokopasmowa/multimedia. 

MAC zwraca uwagę, że z możliwości, jakie daje sieć, korzystają coraz młodsi użytkownicy, jednak często ani dzieci, ani ich rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą kryć się w internecie. Badania pokazują, że nawet jeśli młodzi ludzie znają zasady bezpiecznego korzystania z internetu, w praktyce często ich nie stosują, ponieważ nie widzą takiej potrzeby, nie odnoszą zagrożeń do siebie. Również rodzice - choć mają świadomość zagrożeń - nie zawsze stosują tę wiedzę w praktyce.

Czytaj też: Czy internet jest bezpieczny?  

Eksperci podkreślają, że choć dzieci są postrzegane jako pokolenie cyfrowych tubylców - korzystają z tabletów czy smartfonów zupełnie intuicyjnie i rodzicom może sprawiać kłopot nadążanie za nimi - to jednak brakuje im odpowiedzialności i doświadczenia dotyczącego bezpieczeństwa w sieci. Dlatego to dorośli muszą zwracać im uwagę na kwestie związane z prywatnością, wizerunkiem, ryzykiem, jakie wiąże się z publikowaniem zdjęć czy innych materiałów oraz na konsekwencje nierozważnych decyzji.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.