PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC: W Polsce wybudowano już ponad 29 tys. km infostrad

  • bad/PAP    19 października 2015 - 15:45
MAC: W Polsce wybudowano już ponad 29 tys. km infostrad
Zrealizowany projekt to tzw. sieć szkieletowo-dystrybucyjne. Fot. pixabay

W Polsce wybudowano już 29 tys. 451 km infostrad, do zakończenia programu budowy Regionalnych Sieci Szerokopasmowych pozostało 480 km - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Zrealizowano już 99 proc. zadań - dodał.
"Wykonana została (blisko - PAP) 30-tysięczna sieć światłowodowa w Polsce - infostrady, które oplotły nasz kraj w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Można powiedzieć, że wykonaliśmy pracę niemożliwą do wykonania" - podkreślił minister w rozmowie z dziennikarzami.

Zrealizowany projekt to tzw. sieć szkieletowo-dystrybucyjna

"Do wybudowania w dwóch ostatnich projektach pozostało zaledwie 480 km. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (od października 2014 do października 2015) zrealizowano łącznie 19 tys. 110 km" - dodał.

Zaznaczył, że zrealizowany projekt to tzw. sieć szkieletowo-dystrybucyjna, stanowiąca podstawę do podłączenia użytkowników końcowych. Dostęp do sieci - tłumaczył - będzie możliwy po wykonaniu drugiego etapu prac, czyli siatki połączeń lokalnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

"Nazywamy to etapem ostatniej mili: to tysiące projektów, z których część ruszyła w tym roku" - mówił minister. Przypomniał, że we wrześniu rozpoczęto 230 projektów, realizowanych przez małe firmy, na łączną kwotę do 860 mln zł. Uzupełni je drugi konkurs na końcowe połączenia, wyznaczony na lata 2016-2017 na łączną kwotę ponad 3,5 mld zł we wszystkich miejscach, gdzie nie ma dostępu do szybkiego internetu i gdzie przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie zamierzają inwestować.

"Minimalna jakość dostępu to 30 Mb/s, ale w większości będzie to znacznie lepsza jakość dzięki nowoczesnym technologiom światłowodowym" - podkreślił Halicki.

Budowane przez MAC infostrady mają stanowić "kręgosłup" połączeń internetowych w Polsce i - po doprowadzeniu do odbiorców końcowych - zapewnić dostęp do szybkiego internetu wszystkim regionom kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.