PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC zaprasza na konsultacje dot. CRIP

  • EM    20 grudnia 2013 - 20:12

Resort administracji i cyfryzacji zaprasza do konsultacji projektu rozporządzenia dotyczącego standardów technicznych dla zasobów udostępnianych przez Centralne Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).
Uwagi do projektu można zgłaszać na portalu MamZdanie, za pomocą skrzynki podawczej ePUAP oraz pocztą tradycyjną pod adresem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa. Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2014 roku.

Podstawą dla Repozytorium jest ustawa o dostępie do informacji publicznej, która, nowelizacją z 2011 r., ustanowiła zasady ponownego wykorzystania informacji publicznych - m.in. po to, by obywatele mogli na tej podstawie tworzyć nowe rozwiązania czy aplikacje.

Repozytorium ma ułatwiać dostęp i korzystanie z danych, które ustawa określa jako „informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego".

Warto pamiętać, że wiele instytucji publicznych już udostępnia takie informacje (ustawa nazywa je zasobami informacyjnymi) - CRIP ma więc pomóc w nawigowaniu po nich, zbierając informacje o zasobach w jednym miejscu. Wyszukiwarka Repozytorium pozwoli ustalić miejsce udostępniania konkretnego zasobu - i stamtąd będzie można go pobrać.

Zasoby informacyjne będzie można ściągać bezpośrednio (np. zapisać sobie plik na komputerze) albo za pośrednictwem interfejsu programistycznego (w taki sposób można automatycznie przetwarzać duże porcje danych - np. w aplikacjach)

Konsultowane rozporządzenie wskazuje instytucjom publicznym, jak przygotowywać zasoby informacyjne do tego, by obywatele mogli je znajdować przez CRiP: ponieważ zasoby te są różne, muszą być w podobny sposób opisane - za pomocą tzw. metadanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.