PARTNER PORTALU
  • BGK

Mają Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych w starostwie w Krośnie

  • Krosnocity.pl    15 lutego 2015 - 09:12
Mają Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych w starostwie w Krośnie

Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji

Chcesz załatwić sprawę w urzędzie przez Internet? W Starostwie Powiatowym uruchomiono Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych.
Potwierdzając swój profil, uzyskasz możliwość załatwiania części spraw przez platformę ePUAP.

W Starostwie Powiatowym w Krośnie działa Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych, który znajduje się w Kancelarii Ogólnej (parter, pokój 004). Punkt został utworzony w ramach realizowanego projektu pn. „Liderzy e-Rozwoju Podkarpacia”, dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Zastępuje podpis odręczny. Jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego. Jednak w przeciwieństwie do podpisu elektronicznego, do jego używania nie potrzeba karty i czytnika - mówi Ewa Bukowiecka, Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Posiadając profil zaufany, obywatel może załatwić niektóre sprawy administracyjne drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy ePUAP, m.in. w takich instytucjach jak: Urząd Gminy, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Urząd Skarbowy, ZUS, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, uczelnie wyższe.

Za pośrednictwem profilu zaufanego można np. składać podania, skargi, założyć firmę przez Internet, kontrolować stan ubezpieczenia zdrowotnego i opłacanych przez pracodawcę składek, wysyłać pisma bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca.

- Do założenia profilu zaufanego niezbędne jest posiadanie konta na platformie ePUAP oraz wypełnienie elektronicznie wniosku o przyznanie profilu zaufanego. Po wypełnieniu wniosku należy w ciągu 14 dni zgłosić się do naszego Punktu Potwierdzania z dowodem osobistym lub paszportem w celu potwierdzenia profilu zaufanego. I jest to jedyna konieczna wizyta w urzędzie - dodaje Ewa Bukowiecka.

Profil jest ważny 3 lata, w każdej chwili można go unieważnić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.