PARTNER PORTALU
  • BGK

Mała gmina Łochów postawiła na e-rozwój

  • materiał promocyjny    7 grudnia 2015 - 15:00
Mała gmina Łochów postawiła na e-rozwój

Bezpłatny dostęp do internetu i sieć infokiosków to w gminie Łochów norma - fot.ww.lochow.pl

W celu przeciwdziałania wykluczeniu informacyjnemu gmina Łochów zrealizowała projekt e-Społeczeństwo. W jego ramach stworzono w gminie m.in. sieć publicznych hot-spotów oraz zainstalowano infomaty dla mieszkańców i turystów.
Projekt został zrealizowany przez Orange Polska. Zamówienie dotyczyło zakupu 45 zestawów komputerowych, instalacji 10 infokiosków oraz uruchomienia 47 publicznych punktów dostępu do internetu hotspot z dostępem WiFi.

Dodatkowo firma Orange zapewniła stały, szerokopasmowy dostęp do internetu dla urzędu gminy oraz bezprzewodowy dostęp dla 37 jednostek organizacyjnych o parametrach minimum 256 kbps i limicie transferu nie mniejszym niż 20 GB.

Operator dostarczył także system telefonii VoIP i potrzebną infrastrukturę teleinformatyczną.

Infokioski w całej gminie

Infokioski rozmieszczono na terenie całej gminy, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów. Wszystkie zostały objęte centralnym systemem zarządzania, co pozwala na bieżącą aktualizację informacji, pozyskiwanie danych o aktywnościach użytkowników i raportowanie.

- Infomaty wyposażyliśmy również w moduł e-mail. Dzięki temu zainteresowane osoby mogą wysłać pytanie do pracowników gminy, a także załączyć zdjęcie lub film nagrany kamerą wbudowaną w urządzeniu. Proces zarządzania siecią infomatów odbywa się za pomocą dedykowanej strony www – tłumaczy Marcin Osemka, informatyk w Urzędzie Gminy Łochów.

Bezpłatne hot-spoty

Wśród wybranych przez gminę technologii są także sieci publicznych hot-spotów. Z bezpłatnego dostępu do internetu mieszkańcy mogą korzystać w szkołach, świetlicach, urzędach i innych obiektach użyteczności publicznej, w sumie mając do dyspozycji 14 takich punktów.

Efekt projektu to także technologia VoIP, która połączyła miejski urząd w Łochowie z 43 innymi organami administracji regionu.

- Zastosowaliśmy pionierskie rozwiązanie w zakresie połączeń VoIP dzięki wykorzystaniu technologii CDMA. System posiada m.in. funkcję obsługi połączeń oczekujących, realizacji połączeń konferencyjnych, zawieszania i przekierowanie połączenia czy oddzwanianie w sytuacji, gdy linia jest zajęta, a także nagrywania wybranych rozmów – wyjaśnia Sebastian Socha, kierownik projektu ICT w Orange Polska.

Dodatkowo wszystkie jednostki gminy Łochów otrzymały nowe komputery, trafiły one m.in. do 31 sołtysów wsi znajdujących się w granicach gminy.

- Dzięki projektowi mieszkańcy i turyści mają możliwość korzystania z bezpłatnych, publicznych punktów dostępu do internetu. Mogą także w łatwy sposób uzyskać niezbędne informacje. Wiadomo, że czas leci szybko i dzisiaj wiele osób ma internet w komórce, ale staramy się cały czas uzupełniać ofertę – dodaje Marcin Osemka. – Wprowadziliśmy np. możliwość rezerwacji przez infokioski noclegów w wybranych miejscach na terenie gminy. Korzystających z naszego e-systemu nie brakuje.

Usługi na najwyższym poziomie

Jak dodaje Sebastian Socha zakres projektu e-Społeczeństwo Łochowa zrealizowany przez Orange Polska umożliwił gminie zaoferowanie mieszkańcom usług e-Government na najwyższym poziomie.

- Cieszę się, że biorąc udział w tym projekcie, wpisujemy się zarówno w narodową strategię informatyzacji, jak i lokalny program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu – podsumowuje Socha.

Projekt e-Społeczeństwo współfinansowany był z środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego – Priorytet II Przyspieszenie e-Rozwoju Mazowsza, Działanie 2.1. – Przeciwdziałania wykluczeniu informacyjnemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • czepik, 2015-12-21 19:23:51

    "...37 jednostek organizacyjnych o parametrach minimum 256 kbps i limicie transferu nie mniejszym niż 20 GB" możemy poznać dokładne parametry, bo te to trochę śmieszne jak na rok 2015. :)NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: