PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska Sieć Szerokopasmowa już w listopadzie

  • pt    17 sierpnia 2015 - 15:26
 Małopolska Sieć Szerokopasmowa już w listopadzie
Minister Andrzej Halicki zapowiedział, że Małopolska Sieć Szerokopasmowa powstanie w terminie

Kończy się budowa Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Obecnie w ramach sieci wybudowano (wraz z wszystkimi potrzebnymi obiektami) prawie 650 km, w trakcie odbiorów jest kolejne 150 km.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na listopad, pierwsi odbiorcy mają być podłączani do sieci już w grudniu.

– Przy wydłużonym do 30 listopada tego roku – czyli o dwa miesiące – terminie realizacji projektu, pozostały do wybudowania zakres sieci nie powoduje zagrożenia dla projektu – powiedział Andrzej Halicki, szef resortu administracji i cyfryzacji.

– Do połowy sierpnia 2015 roku wydano blisko 54 mln zł, co stanowi 27,96 proc. wartości projektu. Jak dodał minister Halicki, to ważny projekt dla mieszkańców Małopolski – dzięki niemu szybki internet będzie mógł dotrzeć do każdego. – Duża w tym zasługa biznesowego modelu współpracy, jaki został przyjęty w Małopolsce – zakończył szef resortu administracji i cyfryzacji.

- Z budową tej sieci ogromne nadzieje wiąże nie tylko biznes, ale też administracja publiczna. Wystarczy tylko przypomnieć o kilku najważniejszych projektach województwa małopolskiego, które bez internetu szerokopasmowego nie będą mogły w pełni funkcjonować. To nie tylko nasza pionierska Małopolska Chmura Edukacyjna, ale też choćby Małopolski System Informacji Medycznej – przypomniał Jacek Krupa, członek zarządu województwa.

Projekt Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS) zakłada wybudowanie na terenie województwa małopolskiego szerokopasmowej szkieletowej sieci telekomunikacyjnej.

Szerokopasmowy internet dla przedsiębiorstw i instytucji

Dzięki temu dostęp do szerokopasmowego Internetu uzyskają nie tylko instytucje publiczne, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa – szczególnie te na obszarach wiejskich. Według szacunków wykonawcy z MSS będzie korzystać ok. 645 tys. gospodarstw domowych, 2,5 tys. podmiotów administracji publicznej.

- W chwili obecnej mamy z podmiotami podpisane już 64 listy intencyjne. Zachęcamy wszystkich do kontaktu i współpracy. Komercyjnie sieć ruszy za cztery miesiące – dodał Piotr Majchrzak, prezes zarządu spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa.

W efekcie ma powstać sieć o łącznej długości 3 150 km (z czego wybudowane zostanie 1 252 km, a wydzierżawione 1 898 km). Na obecnym etapie udało się wykonać 85 proc. prac projektowych i 74 proc. prac budowlanych – to ponad 2,5 tys. km sieci, które zostały wybudowane i wydzierżawione. Do wybudowania zostało zaledwie 400 km.

Całkowita wartość projektu wynosi 192 mln zł. Dofinansowanie unijne z MRPO 2007-2013 to ponad 63,9 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.