PARTNER PORTALU
  • BGK

Mapa drogowa e-administracji

  • GK    20 czerwca 2013 - 10:36
Mapa drogowa e-administracji

Widać, w ilu dziedzinach e-administracja już funkcjonuje. Do tego budowana jest w całym kraju e-administracja samorządowa, a – jak wiadomo – to samorządy świadczą dziś większość usług publicznych w naszym kraju - mówi minister Michał Boni.
- Z punktu widzenia rządzenia i polityki traktowanej jako służba obywatelom nowa rzeczywistość daje nam możliwość dyskusji jak budować otwarty rząd. Nie ma powodu, byśmy przesłanki decyzji, projekty zmian ukrywali i rozsyłali je sobie papierowo - to wszystko można udostępniać obywatelom online. Efektem jest nie tylko przejrzystość procesu podejmowania decyzji. Obywatele mogą być źródłem wiedzy, w tym wiedzy eksperckiej, w wielu dziedzinach - mówi minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Minister przedstawia też mapę drogową budowy e-administracji. Zawarta jest ona w Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Według założeń informatyzować warto usługi uproszczone, tak by nie było niepotrzebnych procedur.

To oznacza, że informatyzacja ułatwia uproszczanie tych procedur. Pozwala na optymalizację funkcji państwa. Cyfryzacja - w ujęciu Boniego - opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest dostępność internetu.

- Nie chcę się porównywać z kolegami budującymi drogi, ale naprawdę jesteśmy teraz wielkim placem budowy sieci szkieletowych - z terminami oddania inwestycji w 2014 i 2015 r." - mówi Boni.

Kolejnym filarem jest m.in. zwiększenie potrzeby używania internetu poprzez rozwój treści.

- Widać, w ilu dziedzinach e-administracja już funkcjonuje. Można komunikować się z ZUS, zakładać działalność gospodarczą, rozliczać się z podatków. Dostępne są online księgi wieczyste, geportal i dane statystyczne GUS. Większość uczelni prowadzi rekrutację przez Internet, EWUŚ ułatwił korzystanie z publicznej służby zdrowia, a przy okazji tej prostej zmiany dowiedzieliśmy się, ile osób korzysta dziennie ze służby zdrowia, kiedy przychodzą pacjenci z różnych grup wiekowych - co łatwo sprawdzić po PESELu. Do tego budowana jest w całym kraju e-administracja samorządowa", a - jak wiadomo - to samorządy świadczą dziś większość usług publicznych w naszym kraju - tłumaczy minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • kura, 2013-06-20 13:34:59

    Droga to bardzo szerokie pojęcie. Oznacza bardzo wiele rzeczy. TLu albo nie zrozumiał, albo jest złośliwy.
  • TLu, 2013-06-20 12:28:58

    Kolejny tępy dziennikarz, który nie zna języka polskiego. Angielskie słowo "roadmap" użyte jak w tytule, po polsku oznacza harmonogram, grafik, plan.