Mapy geodezyjne trafią do Internetu

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 29-03-2010
  • drukuj
W komputerze będzie można bezpłatnie sprawdzić na dostępnych mapach geodezyjnych położenie i adresy budynków oraz granice nieruchomości.
Mapy geodezyjne trafią do Internetu

Mapy zebrane w rejestrach informatycznych organów administracji będą dostępne przez Internet. Urzędy, instytucje, organizacje i firmy zaczną współdziałać przy tworzeniu wspólnego systemu umożliwiającego ich przeglądanie. Takie zmiany przewiduje ustawa z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, którą w piątek 26 marca przyjął Senat – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe przepisy ułatwią życie wszystkim, którzy planują budowę domu lub doprowadzenie kanalizacji do budynku. Uproszczą wyznaczenie terenu pod budowę czy podział działki. Do tej pory nie było aktu prawnego, który regulowałby zasady funkcjonowania infrastruktury informacji przestrzennej.

Za tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie tej informacji będzie odpowiedzialny minister spraw wewnętrznych i administracji. Część przypisanych mu zadań ma wykonywać przy współpracy z Głównym Geodetą Kraju. Będzie on prowadził, m.in. z marszałkami województw, państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, zintegrowany z ewidencją gruntów i budynków oraz ewidencją miejscowości, ulic i adresów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak znam życie to na swięty nigdy, bo komu bedą teraz potrzebne biura? Wystarczy geodeta z własną firmą. Nie doczekam się...

Morsik, 2010-03-29 12:42:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE