PARTNER PORTALU
  • BGK

Marek Zagórski: Moim zadaniem jak najszybsze wdrożenie Centralnej Ewidencji Kierowców

  • PAP/MIW    17 kwietnia 2018 - 12:24
Marek Zagórski: Moim zadaniem jak najszybsze wdrożenie Centralnej Ewidencji Kierowców
Nowy minister cyfryzacji Marek Zagórski. (fot. twitter.com/PremierRP)

Moim zadaniem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której Centralna Ewidencja Kierowców będzie mogła być jak najszybciej wdrożona - powiedział dziennikarzom nowy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
  • Nowy minister cyfryzacji przyznał, że Centralna Ewidencja Kierowców nie funkcjonuje i jeszcze nie została rozpoczęta.
  • Ocenił jednak, że udało się ustabilizować się proces tworzenia CEPiK. - Ta część, która została wdrożona 13 listopada już dzisiaj działa - przekonywał Marek Zagórski.
  • W planach MC jest m.in. upowszechnienie internetu 5G w Polsce, doprowadzenie do końca wdrożenia rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), a także uruchomienie w ciągu kilkunastu miesięcy pakietu e-dokumentów.

Zagórski był po uroczystości powołania go na ministra w Pałacu Prezydenckim pytany przez dziennikarzy o swoje najważniejsze zadania, a także o ujawniony we wtorek (17.04) raport NIK na temat wdrażania systemu CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Nowy minister cyfryzacji podkreślał, że po ostatnich trzech miesiącach, gdy wspólnie z premierem kierowali resortem cyfryzacji, są dwa sukcesy.

- Jeden to przekonanie Rady Ministrów, że cyfryzacja jest elementem przekrojowym - powiedział.

Drugim sukcesem jest to, dodał, że "udało się ustabilizować" proces tworzenia CEPiK.

- Ta część, która została wdrożona 13 listopada już dzisiaj działa - przekonywał Zagórski. Dodał, że przed jego resortem teraz wdrażanie dalszego etapu CEPiK.

- W tym całym procesie rzeczywiście popełniono wiele błędów, a nauka dla mnie jest taka, by wyciągnąć tego wnioski - powiedział, komentując raport NIK w tej sprawie.

Czytaj: Nowy minister cyfryzacji. Oto najważniejsze wyzwania przed resortem

Przyznał, że "Centralna Ewidencja Kierowców nie funkcjonuje i jeszcze nie została rozpoczęta".

- Moim zadaniem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której Centralna Ewidencja Kierowców będzie jak najszybciej mogła być wdrożona, ale żeby była tak wdrożona i tak przygotowana, by nie wiązało się to z takimi kłopotami dla obywateli, jak było dotąd - wskazał.

Mówiąc o innych planach swojego resortu, Zagórski zaznaczył, że MC przywiązuje "dużą wagę do kwestii regulacyjnych, związanych z informatyzacją państwa".

Zwracał uwagę, że przygotowany został m.in. projekt ustawy, który zakłada "tworzenie schematu identyfikacji elektronicznej".

- To bardzo ważny element, bo chodzi o to, by upowszechnić system identyfikacji elektronicznej w Polsce chociażby po to, by w sposób bezpieczny, pewny obsługiwać cały system służby zdrowia i mieć pewność, że dane zdarzenie w tym systemie miało rzeczywiście miejsce- powiedział.

Poza tym w planach MC jest m.in. upowszechnienie internetu 5G w Polsce, doprowadzenie do końca wdrożenia rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), a także uruchomienie w ciągu kilkunastu miesięcy pakietu e-dokumentów.

- Jak uda się te wszystkie elementy zrealizować, to będzie na pewno sukces - powiedział.

Marek Zagórski we wtorek (17.04) został przez prezydenta zaprzysiężony na ministra cyfryzacji. Wcześniej, od odwołania 9 stycznia br. poprzedniej minister Anny Streżyńskiej jako sekretarz stanu (pełnił tę funkcję od września 2016 roku) kierował pracami MC, które nadzorował premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.