PARTNER PORTALU
  • BGK

Masowa migracja aktów stanu cywilnego: Resort cyfryzacji uruchomił pilotażowy program

  • MN    27 czerwca 2017 - 10:05
Masowa migracja aktów stanu cywilnego: Resort cyfryzacji uruchomił pilotażowy program
Brak masowej migracji doprowadził w największych urzędach w kraju do wielomiesięcznego oczekiwania na odpisy przez obywateli. (fot. pixabay)

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło pilotaż masowej migracji aktów stanu cywilnego.
• W pierwszej fazie pilotażu biorą udział Urzędy Stanu Cywilnego z Nowej Soli i Częstochowy.

• Efektem pilotażu ma być krótszy czas oczekiwania obywateli na odpisy aktów. 

• Pilotaż jest odpowiedzią na postulaty urzędników i zalecenia NIK. 

Ministerstwo Cyfryzacji za sprawą pilotażu chce potwierdzić, że narzędzie przygotowane do wdrożenia w całym kraju działa poprawnie. Efektem jego wprowadzenia ma zaś być znaczące skrócenie czasu oczekiwania obywateli na odpisy aktów oraz przyspieszenie realizacji zdarzeń losowych, takich jak np. narodziny dziecka.

Do 1 marca 2015 roku akty stanu cywilnego zapisywano tylko w Księgach Stanu Cywilnego. Wiele urzędów w Polsce stosowało równolegle aplikacje, które służyły do usprawnienia procesu tworzenia aktów, a także wydawania z nich odpisów. Po uruchomieniu Bazy Usług Stanu Cywilnego (system centralny dla całej Polski) część urzędów skorzystała z sześciomiesięcznego okresu przejściowego, by na w pełni scentralizowaną obsługę przejść dopiero od 1 września 2015 roku.

Czytaj też: E-administracja i Źródło: urzędy stanu cywilnego bardzo na bakier z informatyzacją

Brak masowej migracji doprowadził w największych urzędach w kraju do wielomiesięcznego oczekiwania na odpisy przez obywateli. Problem ten rozwiązać ma masowa migracja.

Resort cyfryzacji tłumaczy, że wdrożenie mechanizmów masowej migracji jest odpowiedzią na postulaty uproszczenia i przyspieszenia procesów migracji oraz realizacją zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

W pierwszej fazie pilotażu biorą udział Urzędy Stanu Cywilnego z Nowej Soli i Częstochowy. Jeżeli pierwsza faza pilotażu pójdzie pomyślnie, planowane jest stopniowe włączanie kolejnych urzędów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.