PARTNER PORTALU
  • BGK

Maszty telekomunikacyjne kością niezgody w gminach

  • aw/mierzyn24.pl    31 maja 2017 - 11:45
Maszty telekomunikacyjne kością niezgody w gminach
Maszt telefonii komórkowej przy ul. Spółdzielców w Mierzynie (fot.mierzyn24.pl)

Problem masztów telekomunikacyjnych, których jest coraz więcej, dotyczy całej Polski. Protestują m.in. mieszkańcy gminy Dobra.
• Gminy nie mogą blokować budowy stacji bazowych telefonii komórkowej.

• Zgodnie z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych z 2010 roku (tzw. megaustawa) samorządy nie mogą w miejscowych planach stosować zapisów blokujących budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, a jeśli takie zapisy były wcześniej, to gminy mają obowiązek je usunąć.

• Operatorom zależy na lokalizacjach optymalnych z punktu widzenia niezbędnej infrastruktury oraz zasięgu. Da się osiągnąć kompromis?


Część mieszkańców Mierzyna (wieś w gminei Dobra) była i jest oburzona, że urząd gminy wydaje zgody na budowę kolejnych masztów. Podczas zebrań wiejskich padały oskarżenia i sugestie, że ktoś może czerpać z tego korzyści i że tego typu inwestycje są niepotrzebne ponieważ wszyscy mają "dobry zasięg" w swoich telefonach komórkowych. Uczestnicy zebrań zarzucali urzędnikom, że brak odpowiednich zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego umożliwia budowę stacji bazowych blisko osiedli. Podobnych argumentów używają przeciwnicy polityczni wójt gminy Dobra, oskarżając ją m.in. o zaniedbania i sprzyjanie operatorom komórkowym.

Takie prawo

Problem związany z intensywną rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej nie dotyczy jednak tylko Mierzyna czy gminy Dobra, ale całej Polski. W 2010 roku Sejm przyjął ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Tzw. megaustawa nakłada na gminy obowiązek usunięcia z miejscowych planów zapisów uniemożliwiających budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym stacji telefonii komórkowej. Nawet jeśli przed 2010 rokiem gminy posiadały plany, w których np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazywał budowy na wybranym obszarze obiektów wyższych niż przykładowo 30 metrów, to i tak takie zapisy nie mogą dotyczyć infrastruktury telekomunikacyjnej. Po wejściu w życie ustawy, gminy nie mogą w miejscowych planach blokować budowy stacji bazowych telefonii komórkowej na swoim terenie. Potwierdzają to m.in. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z megaustawą maszty telefonii komórkowej, które są inwestycjami celu publicznego z zakresu łączności, mogą powstać właściwie w każdym miejscu (z nielicznymi wyjątkami).

Urzędnicy gminni, powiatowi czy miejscy nie mogą decydować o budowie masztów. Oceniają tylko prawidłowość złożonych dokumentów w sprawie wydania warunków zabudowy. Zgodnie z prawem, jeśli dokumenty inwestora spełniają wszystkie wymogi prawne, to urzędy nie mogą zablokować takiej decyzji. Inwestor może podać gminę, starostwo lub miasto do sądu i raczej taką sprawę wygra. Trzeba też pamiętać, że tego typu inwestycje muszą spełnić szereg wymogów, w tym posiadać badania m.in. natężenia pola elektromagnetycznego. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów inwestor może starać się o zezwolenia na budowę stacji bazowej.

Jest też druga strona medalu

To oczywiste, że nikt nie chce mieć w pobliżu domu masztu telefonii komórkowej. Wielu osobom zależy jednak na dobrym zasięgu i szybkim internecie mobilnym. Nikt nie buduje masztów dla własnej przyjemności. Operatorom zależy na lokalizacjach optymalnych z punktu widzenia niezbędnej infrastruktury oraz zasięgu. Bywa, że przesunięcie jednego nadajnika powoduje trudności techniczne.

Większość mieszkańców chętnie korzysta z telefonów czy mobilnego internetu, ale też woli, aby wszelkie niedogodności wynikające z tego faktu ponosił kto inny. Niektórzy mówią, że najlepiej jakby maszty budowane były na polach, z dala od zabudowań. Tylko dla kogo miałyby one wtedy powstawać?

Póki megaustawa obowiązuje w obecnym kształcie, maszty będą budowane w pobliżu osiedli. Być może posłowie wezmą w końcu pod uwagę coraz liczniejsze protesty mieszkańców i zastanowią się nad zmianą obowiązującego prawa, tak aby pogodzić interesy mieszkańców i operatorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jerry, 2018-04-06 12:34:14

    Bez dwóch zdań fale elektromagnetyczne sa szkodliwe dla zdrowia ludzi. Wszystko jest opisane w raporcie NIK. Samorządowcy naciagaja prawo, tak samo jak operatorzy sieci. Zwiększaja moc nadajników mając gdzieś zdrowie lokalnej ludności