PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie biblioteki zinformatyzowane

  • PAP    29 września 2010 - 21:26

Utworzenie 163 bibliotecznych punktów dostępu do internetu oraz zinformatyzowanie 142 bibliotek gminnych i powiatowych wraz z Biblioteką Główną Województwa Mazowieckiego - zakłada projekt Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej, dofinansowany ze środków UE.
W środę umowę w sprawie dofinansowania rozbudowy systemu uroczyście podpisali wicemarszałkowie województwa mazowieckiego: Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski oraz dyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, która pełni funkcję Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, Michał Strąk.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 5 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie przeszło 4,1 mln zł.

- Dzięki dofinansowaniu projektu na rozbudowę systemu za półtora roku połowa bibliotek w województwie mazowieckim będzie wyposażona w sprzęt i oprogramowanie na poziomie europejskim - powiedział podczas uroczystości Strąk. O tym, jak ważny i potrzebny jest to projekt, mówił też Rakowski. - Ten projekt zajął pierwsze miejsce w konkursie na dofinansowanie w ramach działania +przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu+. Skala przedsięwzięcia jest bardzo duża, kwota jak na tę skalę nie za wysoka, a zmiana jakościowa ogromna. To przeniesienie bibliotek w XXI wiek - ocenił wicemarszałek.

Jak powiedział Strąk, inwestycja jest kontynuacją zrealizowanego przez Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego, w partnerstwie z 15 bibliotekami powiatowymi, projektu - Budowa Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej poprzez rozbudowę systemu funkcjonującego w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego. -nStworzenie internetowego portalu oraz zintegrowanie z nim katalogów i zasobów bibliotecznych wszystkich bibliotek to kolejny krok w integracji oraz digitalizacji zasobów bibliotek publicznych Mazowsza - zaznaczył.

Dzięki inwestycji wszystkie placówki objęte projektem wyposażone zostaną w niezbędny sprzęt komputerowy. Zarówno biblioteki, jak i osoby je odwiedzające zyskają pełny dostęp do szerokopasmowego internetu, m.in. poprzez publiczne punkty dostępu do internetu z łączem WiFi.

Oprogramowanie projektowane w ramach rozbudowy systemu umożliwi korzystanie z zasobów multimedialnych bibliotek. Zakupione zostaną multimedialne encyklopedie, słowniki, programy do nauki przedmiotów szkolnych, a także zostaną udostępnione zasoby w postaci archiwów gazet.

Strąk wyraził nadzieję, że w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, która obejmie lata 2014-2020, uda się uzyskać kolejne dofinansowanie - tak, aby wszystkie biblioteki w województwie objąć Mazowieckim Systemem Informacji Bibliotecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.