PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie, pomorskie i podkarpackie. Tu najwięcej mieszkańców ma w domu komputer

  • KDS    28 grudnia 2017 - 12:38
Mazowieckie, pomorskie i podkarpackie. Tu najwięcej mieszkańców ma w domu komputer

Mazowieckie, pomorskie oraz podkarpackie. W tych trzech regionach najwięcej mieszkańców ma w domu komputer. Jednak największa liczba osób korzystających z tego urządzenia mieszka w woj. zachodniopomorskim.
GUS opublikował wyniki badań statystycznych z lat 2013-2017 na temat wykorzystywania przez Polaków technologii informatycznych. Sprawdził m.in. w których regionach najwięcej osób ma i korzysta z komputerów i internetu, w jaki sposób wykorzystuje cyfrowe technologie. 

Z raportu "Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2013-2017" dowiemy się, że w 2017 roku największy odsetek gospodarstw domowych, w których był komputer, odnotowano w województwie mazowieckim (86,1 proc.). Dalej na liście znalazły się woj. pomorskie oraz podkarpackie (po 84,5 proc). 

Z kolei miejsca na drugim biegunie zestawienia zajęły województwa lubuskie (73,2 proc.), lubelskie (73,5 proc.) oraz podlaskie (77,6 proc.). 

Czytaj więcej: Dokumenty geodezyjne w formie elektronicznej. Region z powiatami wyłoży 68 mln. zł

Dostęp do sprzętu wcale nie oznacza, że mieszkańcy właśnie z tych regionów najczęściej sięgają po komputer. Wyniki badania GUS pokazują, że pod względem udziału osób korzystających z komputera oraz regularnych użytkowników przodowało województwo zachodniopomorskie. Do korzystania ze sprzętu przyznało się 86,1 proc., zaś o regularnym używaniu komputera mówiło 78,2 proc. ankietowanych. Natomiast najrzadziej z komputera korzystają mieszkańcy województwa lubelskiego (73,9 proc.).

W skali całego kraju komputer we własnym domu ma 81,8 proc. Polaków. Z czego 80,5 proc. przyznało, że korzysta z tego sprzętu, zaś 71,2 proc. mówi o regularnym użytkowaniu. 

Czytaj więcej: ePUAP, BIP: E-usługi urzędów kończą się na przyjmowaniu formularzy?

Na przestrzeni analizowanych lat najczęściej z komputerów korzystano w miejscu zamieszkania.
Odsetek osób w wieku 16-74 lata korzystających z komputerów w domu systematycznie wzrastał i w 2017 r. wyniósł już 73,4 proc. Drugim miejscem,w którym najczęściej korzystamy z komputerów jest praca ( 27,0 proc.). Odsetek osób używających komputery w mieszkaniach innych osób w 2017 r. wyniósł 15,1 proc. i w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 2,5 p. proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.