PARTNER PORTALU
  • BGK

mDokumenty: Urzędowe usługi on-line na jednym portalu od 2018 r.

  • aw/PAP    1 czerwca 2017 - 14:25
mDokumenty: Urzędowe usługi on-line na jednym portalu od 2018 r.
Anna Streżyńska podczas konferencji Impact'17(fot: twitter.com/GKadzielawski)

Od przyszłego roku zacznie działać portal, który zintegruje wszystkie usługi on-line, oferowane obecnie w różnych miejscach przez poszczególne ministerstwa i urzędy administracji publicznej - zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
• Streżyńska podczas konferencji Impact'17 przytoczyła dane, z których wynika, że obecnie usługi on-line dla obywateli są rozproszone.

• Resort cyfryzacji planuje "zakopać tę silosowość" w usługach on-line dla obywateli, tworząc jeden portal do administracji.

• Obecnie z pilotażowego programu mDokumenty korzysta 1,3 tys. osób w czterech miastach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu.

 

Główny portal obywatel.gov.pl oferuje 37 usług wystawianych przez 18 ministerstw. Na portalach dziedzinowych znajduje się 137 usług, a na portalu prowadzonym przez resort rozwoju: biznes.gov.pl - 250 usług skierowanych do przedsiębiorców.

Według niej resort cyfryzacji planuje "zakopać tę silosowość" w usługach on-line dla obywateli, tworząc jeden portal do administracji, który będzie działał od przyszłego roku. Wcześniej, 30 czerwca - zapowiedziała Streżyńska - zostanie pilotażowo uruchomiony portal pokazujący, jak współdziałają w warstwie informacyjnej trzy resorty: cyfryzacji, energii i rozwoju.

"Po to, żeby pokazać, że cyfryzacja jest strukturalna, horyzontalna, nie można jej budować w pojedynkę, muszą wszystkie resorty budować ją razem" - dodała szefowa resortu cyfryzacji.

Zapowiedziała, że do tworzenia tego rozwiązania powstanie zespół skupiający specjalistów od e-administracji ze wszystkich ministerstw. W prace będą mogli włączyć się także obywatele i przedsiębiorcy. "Chcemy wykorzystać nowe technologie, które pojawiają się np. w startupach" - zapowiedziała Streżyńska.

Czytaj też: Wszystkie dane obywateli w jednym miejscu

Minister cyfryzacji przypomniała, że podczas zeszłorocznej konferencji Impact w Krakowie zapowiedziała wprowadzenie mobilnego dowodu tożsamości. "Tak też się stało, dziś jesteśmy w trakcie pilotażu, który zaczął się 11 maja w czterech miastach" - podkreśliła.

Jak mówiła Streżyńska, obecnie z pilotażowego programu mDokumenty korzysta 1,3 tys. osób w czterech miastach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Zapowiedziała, że po wdrożeniu mobilnego dowodu tożsamości pojawią się kolejne dokumenty: pakiet kierowcy, zawierający dokumenty kierowcy i pojazdu, legitymacje studenckie i szkolne, dokumenty mieszkańca miasta, np. karta miejska, a także dokumenty emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej czy karta dużej rodziny.

"Wszystko, co możemy znajdzie się w telefonie komórkowym lub przez telefon komórkowy w zależności od tego, jaki to będzie dokument" - oceniła Streżyńska.

Obsługa mDokumentów nie wymaga instalowania na telefonie żadnej aplikacji - pełni on jedynie rolę narzędzia służącego do autoryzacji danych. Każdorazowo na telefon będzie przychodził SMS z unikatowym kodem, podobnym do tych, które używane są np. do dostępu do konta bankowego. Do skorzystania z testowanej usługi niezbędny jest telefon komórkowy oraz posiadanie Profilu Zaufanego.

Wszystkie informacje na temat obywateli korzystających z mDokumentów będą pozostawały w rejestrze państwowym. W przypadku zgubienia telefonu nie będzie to miało wpływu na poziom bezpieczeństwa danych osobowych użytkownika.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.