PARTNER PORTALU
  • BGK

Megaustawa przyspieszy rozwój Internetu

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    5 czerwca 2010 - 08:24
Megaustawa przyspieszy rozwój Internetu

Za pięć lat 95 proc. z nas będzie mieć dostęp do sieci. A tym, których nie stać na abonament czy komputer, pomogą samorządy.
Za miesiąc wejdzie w życie megaustawa mająca przyspieszyć rozwój Internetu w Polsce. Znosi ona dotychczasowe bariery prawne i administracyjne blokujące inwestycje w nowe łącza. Nakłada m.in. na firmy energetyczne czy wodociągowe obowiązek udostępniania operatorom słupów energetycznych czy kanalizacji. Poza tym nakłada na zarządców dróg obowiązek budowy kanalizacji technologicznej wzdłuż nowych ulic.

Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury odpowiedzialna za rynek telekomunikacyjny, przekonuje w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, że czeka nas internetowy boom, bo spodziewa się, że do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaczną spływać pisma od samorządowców chcących inwestować w telekomunikację.

Jej zdaniem Internet należy się każdemu z nas. Ustawa wprowadzi podstawy prawne dla samorządów, które chcą budować sieci telekomunikacyjne. Wprost mówi, że taka inwestycja to zadanie, które gmina powinna podejmować dla dobra swoich mieszkańców. Ustawa jest tak skonstruowana, by gminy nie konkurowały z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, bo to operatorzy mają nadal dostarczać usługi użytkownikom końcowym. Tylko w wyjątkowych sytuacjach – i tylko za zgodą UKE – samorząd może podjąć działalność detaliczną i dostarczyć usługę Kowalskiemu. Więcej w „Gazecie Wyborczej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.