PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: 92 proc. szkół z sześciu województw objęto przetargiem na szerokopasmowy internet

  • PAP/JS    16 marca 2018 - 18:13
MEN: 92 proc. szkół z sześciu województw objęto przetargiem na szerokopasmowy internet
OSE jest wirtualną siecią, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej - wybudowanej ze środków komercyjnych jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności POPC. (fot. pixabay.com)

Prawie 4,7 tys. budynków oświatowych, czyli 92 proc. szkół z sześciu województw, zostało objętych przetargiem na transmisję danych w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
  • W kraju obecnie funkcjonuje około 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych, znajdujących się w 19,5 tys. lokalizacji.
  • Zgodnie z założeniami ustawy o OSE, w 2018 r. podłączenie powinno uzyskać 1,5 tys. lokalizacji, z kolei w 2019 r. planowane jest podłączenie ponad 12 tys. miejsc.
  • Docelowo do 2020 r. wszystkie szkoły będą podłączone do OSE.

Od września, zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), obejmującego wszystkie szkoły w Polsce, rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z dostępu do szybkiego internetu.

OSE jest wirtualną siecią, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej - wybudowanej ze środków komercyjnych jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności POPC.

Sieć ta będzie obsługiwana przez wyznaczony podmiot (Naukową Akademicką Sieć Komputerową - Instytut Badawczy), odpowiedzialny za jej utrzymanie oraz dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wraz z usługami bezpieczeństwa oraz za dostarczanie szkołom treści edukacyjnych i wsparcie placówek w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Koszty działania operatora OSE będą pokrywane ze środków budżetu państwa oraz środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POPC.

W komunikacie podano, że NASK PIB ogłosił przetarg na "Świadczenie usługi szerokopasmowej transmisji danych pomiędzy budynkami, w których mieszczą się jednostki oświatowe, a punktem wymiany ruchu z siecią Operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej". Pierwsze postępowanie obejmie zasięgiem blisko 92 proc. szkół, czyli prawie 4,7 tys lokalizacji w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podlaskim.

W kraju obecnie funkcjonuje około 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych, znajdujących się w 19,5 tys. lokalizacji. Zgodnie z założeniami ustawy o OSE, w 2018 r. podłączenie powinno uzyskać 1,5 tys. lokalizacji, z kolei w 2019 r. planowane jest podłączenie ponad 12 tys. miejsc. Docelowo do 2020 r. wszystkie szkoły będą podłączone do OSE.

W komunikacie czytamy, że z ankiet i konsultacji przeprowadzonych m.in. przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich a szkołami z dużych miast, występują znaczące różnice w dostępie do szerokopasmowego internetu. "To duża przeszkoda w edukacji, bo sprawnie działająca sieć i jej zasoby są wielką szansą dla rozwoju uczniów. Szerokopasmowy internet zapewnia dostęp do identycznych edukacyjnych materiałów cyfrowych i nowoczesnych metod nauczania, niezależnie od wielkości i położenia miejscowości, w której znajduje się szkoła" - napisano.

Ponadto - jak podaje MEN - w ramach programu "Aktywna Tablica" szkoły podstawowe (publiczne i prywatne) zostaną wyposażone m.in. w interaktywne tablice, monitory dotykowe, projektory czy głośniki. Resort podaje, że na ten cel przeznaczono blisko 280 mln zł. Do tej pory wsparcie finansowe otrzymało ponad 5,6 tys. szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.