PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN przypomina: w legitymacji szkolnej musi być nr PESEL

 • pt    21 czerwca 2015 - 12:05
MEN przypomina: w legitymacji szkolnej musi być nr PESEL

Brak nr PESEL w legitymacji, może skutkować mandatem - fot.mat.prasowe

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, wiceminister Joanna Berdzik poprosiła kuratorów o zobowiązanie dyrektorów szkół do uzupełnienia legitymacji uczniów o numer PESEL, jeśli do tej pory tego nie zrobili.
Przepisy dotyczące uzupełnienia legitymacji szkolnych o numer PESEL obowiązują od stycznia 2015 r. Mimo to nie wszyscy dyrektorzy wypełnili ten obowiązek.

– Niepotrzebne jest wymienianie legitymacji szkolnych wszystkim uczniom. Wystarczy, że PESEL zostanie dopisany na tych, z których już korzystają. Ważne, aby przy tym dopisku znajdowała się pieczątka szkoły – tłumaczy Joanna Berdzik, wiceminister edukacji. – Nowe wzory legitymacji, już ze specjalnym miejscem na PESEL, otrzymają uczniowie rozpoczynający edukację 1 września 2015 r. – dodaje.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2014 r., w legitymacjach szkolnych wydanych na drukach według dotychczasowych wzorów, na drugiej stronie tych legitymacji nad tekstem „Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego”, wpisuje się odręcznie numer PESEL ucznia.

Nowe druki legitymacji mają specjalne miejsce na PESEL:

W przypadku osoby, która nie posiada numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Wpis opatruje się małą pieczęcią urzędową szkoły. Wpisu dokonuje osoba upoważniona przez dyrektora szkoły.

Legitymacje szkolne, wydane na drukach według dotychczasowych wzorów, zachowują ważność do czasu ukończenia przez ucznia nauki w danej szkole, pod warunkiem, że znajdzie się na nim dopisany numer PESEL ucznia.

– Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie pojadą na wakacje z prawidłowo wypełnionymi legitymacjami – dodaje wiceminister.

Mandaty za brak numeru PESEL

W związku z pojawiającymi się informacjami, że w niektórych miastach, na uczniów posiadających legitymację bez numeru PESEL, korzystających z komunikacji publicznej, nakładane są mandaty, MEN apeluje do przewoźników.

– Proszę o wyrozumiałość i niekaranie uczniów, którzy na legitymacji szkolnej nie mają jeszcze wpisanego numeru PESEL – dodała Joanna Berdzik. – Nie powinno być to podstawą do wystawienia mandatu.

W piśmie skierowanym do kuratorów, wiceminister edukacji, poprosiła ich także o przypomnienie dyrektorom szkół, że pobieranie opłat za wydanie świadectw szkolnych jest niezgodne z przepisami prawa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • rodzic, 2015-06-24 17:22:21

  faktycznie Men-dy pokazały że w tej instytucji pracują debile , którzy tylko patrzą jak utrudnić życiu uczniom. Platforma Oszustów rządzi
 • aaaaas, 2015-06-24 09:31:18

  Idiotyzm ....a gdzie tu ochrona danych osobowych?? O której tak glosno
 • marta, 2015-06-23 23:26:21

  co za idiota wymyslil cos takiego zeby pesel byl na legitymacji szkolnej to jest ulatwienie dostepu do danych dziecka dla roznych ludzi i instytucji. Masakra ciekawe co jeszcze wymysla