PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: Uczniowie będą uczyć się programowania. W 2016 r. rusza pilotaż

  • AT    23 grudnia 2015 - 15:35
MEN: Uczniowie będą uczyć się programowania. W 2016 r. rusza pilotaż

Podstawa programowa, na każdym etapie edukacyjnym, zostanie rozszerzona (fot.men.gov.pl)

- Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw programowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach – ogłosiła Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN).
Ministrowie edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedzieli ważne zmiany dla szkół i uczniów. Ma to być nauka programowania dla uczniów i szerokopasmowy Internet dla wszystkich szkół.

Podstawa programowa zostanie rozszerzona

Podstawa programowa, na każdym etapie edukacyjnym, zostanie rozszerzona. Jedną z nowości będzie wprowadzenie nauczania programowania.

Ministrowie Anna Zalewska, Anna Streżyńska, wicepremier Jarosław Gowin oraz prof. Maciej Sysło z Rady ds. Informatyzacji Edukacji poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej.

– Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw programowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach – ogłosiła szefowa MEN. – Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze – dodała Anna Zalewska.

Zmiany spowodują, że elementem powszechnego kształcenia informatycznego stanie się umiejętność programowania – jedna z podstawowych kompetencji XXI wieku.

Programowanie kształci takie umiejętności jak: logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów; dobra organizacja pracy podczas rozwiązywania problemów oraz budowa kompetencji potrzebnych do współpracy, niezbędnych dzisiaj w niemal każdym zawodzie.

Nauczyciele zostaną przeszkoleni

W związku z planowanymi zmianami Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie skoordynowane działania m.in. na rzecz kształcenia kadry nauczycielskiej, która wdroży nauczanie programowania w szkołach.

– Tylko edukacja zapewni naszym dzieciom systematyczną naukę umiejętności cyfrowych. Dołączamy do czołowych państw w Europie, w których elementy informatyki są już w szkołach – mówiła w trakcie konferencji minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

– Naszych dzieci nie stać na mozolne budowanie kompetencji cyfrowych w oparciu o rozwiązania pozaszkolne. Nie możemy odbiegać od uczniów z innych krajów i teraz robimy pierwszy krok. Będziemy wspierać Ministerstwo Edukacji w tym przedsięwzięciu. Pomożemy zinwentaryzować zasoby szkolne. Zarówno sprzęt IT jak i dostęp do Internetu – dodała.

Szkoły muszą mieć dostęp do szybkiego internetu

Minister cyfryzacji poinformowała także o kolejnym kroku. – Chcemy zapewnić wszystkim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym dostęp do szybkiego szerokopasmowego Internetu. Na ten cel uruchomimy pieniądze z programu Polska Cyfrowa – ogłosiła.

Ministrowie zaapelowali też do rodziców: pomóżmy wspólnie dzieciom uczyć się aktywności w świecie cyfrowym.

Zdaniem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina proponowane zmiany wprowadzą Polskę do ścisłej naukowej czołówki.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.