PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta nie powinny być "królikiem doświadczalnym" nowoczesnych rozwiązań

  • KWD    20 października 2017 - 12:59
Miasta nie powinny być "królikiem doświadczalnym" nowoczesnych rozwiązań
Miasta powinny iść z duchem czasu, ale korzystać ze sprawdzonych rozwiązań - twierdzi prezydent Katowic (fot.sutterstock.com)

Nie mam wątpliwości, że samorządy i miasta powinny iść z duchem czasu. Jest jednak jeden szczegół. Miasta nie mogą być miejscem na testowanie innowacyjnych rozwiązań - uważa Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Krupa przekonany jest, że przed nowoczesnymi technologiami nie uciekniemy. – Tempo zmian jest niesamowite - mówi prezydent Katowic, który jest jednym z uczestników Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Innowacyjne rozwiązania nie ominą też miast czy samorządów.

- Nie możemy się cofać, ani stanąć w miejscu, dlatego nie mam wątpliwości, że samorządy i miasta powinny iść z duchem czasu. Jest jednak jeden szczegół. Miasta nie mogą być miejscem na testowanie innowacyjnych rozwiązań – podkreśla Marcin Krupa.

Chodzi tu m.in. o wdrażanie rozwiązań, które nie do końca zostały sprawdzone czy dopracowane.

- Zdaję sobie sprawę, że to duży problem, bo gdzieś trzeba testować innowacyjne rozwiązania. A żywy organizm, dla którego są one skierowane, jest najlepszym miejscem do tego. Jednak proszę pamiętać, że my, samorządowcy rozliczani jesteśmy z podejmowanych decyzji, dlatego muszą być one racjonalne i pewne – przyznaje Krupa. I do razu dodaje: - To nie jest prosta sprawa, bo ten kto nie ryzykuje, nie pije szampana.

Ciekawe rozwiązanie tego problemu znaleziono w Hannowerze. Jak opowiada Susanne Leifheit z Volkswagen Commercial Vehicles, tam przy współudziale m.in. samorządu, koncern automotive zdecydował się testować technologie smart w jednej wybranej dzielnicy.

– Zebrane tam dane chcemy wykorzystać do tworzenia symulacji rozwiązań, które ulepszą całokształt życia mieszkańców. M.in. chodzi nam o jakość transportu publicznego czy powietrza. Dla nas ważna jest też kwestia autonomicznych pojazdów – komentuje Leifheit.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.