Microsoft i Orange stawiają na rozwój inteligentnych miast

Przedstawiciele polskiego oddziału Microsoft oraz zarządu Orange Polska podpisali w środę (23 września) porozumienie ws. inteligentnych miast.
Microsoft i Orange stawiają na rozwój inteligentnych miast
Wiceprezes zarządu Orange Polska dodał, że w ramach współpracy będą analizowane lokalne potrzeby odbiorców (Fot. Languitar/wikimedia, licencja Creative Commons)

Współpraca będzie dotyczyła głównie takich obszarów jak transport, karty miejskie, angażowanie obywateli, edukacja oraz nowoczesny urząd. Podczas warszawskiego forum Smart City dyrektor polskiego oddziału Microsoft Ronald Binkofski i wiceprezes zarządu Orange Polska Mariusz Gaca przedstawili szczegóły porozumienia.

Potrzebna infrastruktura i oprogramowanie

Dyrektor polskiego oddziału Microsoft zwrócił uwagę, że oba koncerny podzieliły się zadaniami - jeden będzie odpowiadał za oprogramowanie, a drugi m.in. za infrastrukturę i dostarczenie danych.

"Po jednej stronie jest Orange z odpowiedzialnością za dostarczenie danych, my jesteśmy po stronie software'owej. Do tego będziemy też zapraszać partnerów, którzy mają naprawdę już gotowe rozwiązania i wspólnie będziemy budować takie koncepcje, które mogą być w dość prosty i ustrukturyzowany sposób wdrożony po stronie miast. Będziemy współpracować też z miastami, aby to wszystko realizować" - powiedział PAP Binkofski.

Zapewnił jednocześnie, że powstało już kilka scenariuszy, które w przyszłości będą realizowane w konkretnych miejscach, z uwzględnieniem lokalnej specyfiki i potrzeb.

Orange obiecuje więcej miejsc pracy

Wiceprezes zarządu Orange Polska dodał, że w ramach współpracy będą analizowane lokalne potrzeby odbiorców. Gaca tłumaczył, że ideą tworzenia inteligentnych miast jest zagospodarowanie danych generowanych przez miasta i ich systematyzacja - dzięki czemu będzie można tworzyć środowiska przyjazne dla życia, a także generujące miejsca pracy i rozwoju zawodowego mieszkańców.

"Patrząc na uproszczony łańcuch wartości smart city, to można mówić o przestrzeni, w której jest mnóstwo danych, które wymagają usystematyzowania, zamienienia ich w jakąś bazę danych, która będzie zrozumiała dla innych baz, dla innych ludzi. Udostępniana będzie za pomocą pewnych interfejsów. My w tym modelu mamy tę część, którą nazywamy +connectivity+ - mamy sieć komórkową, mamy sieć stacjonarną, światłowody, mamy miedź; jesteśmy w stanie zbierać bardzo dużo danych. (...) Na koniec mamy miasto, które jest właścicielem tych informacji, ma pewne aktywa, ale nie do końca wie dziś, jak z nich skorzystać żeby coś osiągać" - tłumaczył Gaca. Dodał, że jego koncern i Microsoft mogą złożyć te dane w taką formę, która "będzie dla miasta czy mieszkańców zrozumiała".

Skorzystają młodzi ludzie

Binkofski tłumaczył, że jednym z głównych założeń inteligentnych miast jest tworzenie miejsc przyjaznych dla mieszkańców. "Polska powinna tworzyć miasta, które są idealnym miejscem, do których młodzi ludzie z ambicjami będą przyjeżdżać" - dodał. Podkreślił jednocześnie, że Polska ma wiele atutów, które powinna wykorzystać, aby stać się ważnym centrum ekonomicznym w tej części Europy.

"Jeśli spowodujemy odpowiednimi scenariuszami, że poziom życia, atrakcyjność naszych miast będzie ogromna - doprowadzimy do tego, że talenty będą przychodzić do naszych miast i mówić, że +tu chcemy żyć i robić biznes+" - ocenił rozmówca PAP zwracając, uwagę, że idea inteligentnych miast będzie pomocna w tworzeniu odpowiednich warunków dla bogacenia się kraju i jego rozwoju.

Gaca zwrócił uwagę, że jednym z elementów wpływających na rozwój inteligentnych miast jest postęp w dziedzinie internetu rzeczy. "To (internet rzeczy) nie jest odkrywanie radu i polonu. Polega to na tym, że dochodzimy do wniosku, iż breloczek z kluczami każdy ma przy sobie, pilota do garażu ma każdy, kto mieszka w domu, komórkę też ma prawie każdy. A może by tak zrobić jakąś interakcję między nimi? Gdy breloczek będzie za daleko od telefonu, ten ostrzeże nas alarmem, a jak się bardzo oddalimy to na Google'u sobie znajdziemy, gdzie klucze się znajdują" - tłumaczył Gaca dodając, że w opracowywaniu tego typu projektów biorą udział liczne start-upy. Dodał, że dla takich małych firm należy właśnie tworzyć warunki do pracy i rozwoju w ramach inteligentnych miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE