Miliony na szerokopasmówkę

Kamery monitorujące miasto, miejskie hot-spoty z bezpłatnym dostępem do sieci WiFi, bezpłatna telefonia VoIP i darmowy internet w instytucjach samorządowych, „inteligentne światła” na skrzyżowaniach – to tylko niektóre z możliwości miejskiej sieci szerokopasmowej.
Miliony na szerokopasmówkę

W Gliwicach już się sprawdzają. Sieć szerokopasmowa będzie więc rozbudowywana – nie tylko tu, ale także w innych śląskich miastach.

Gliwice, jako lider międzygminnego projektu, pozyskały na ten cel 27 mln zł z Unii Europejskiej.  

Czytaj też: Powstanie 24 tys. km sieci szerokopasmowej

30 sierpnia w Ratuszu na gliwickim Rynku została podpisana umowa gwarantująca dofinansowanie projektu „Budowa Sieci Szerokopasmowej dla Społeczeństwa Informacyjnego na terenie gmin Górnego Śląska wraz z punktami dostępu hot-spot”.

Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 (Priorytet II Społeczeństwo Informacyjne, Działanie 2.1 Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego).

Podpisy pod dokumentem złożyli: Mariusz Kleszczewski – wicemarszałek województwa śląskiego oraz Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic. W Ratuszu spotkali się też prezydenci, burmistrzowie, wójtowie gmin uczestniczących w tym przedsięwzięciu.

Realizacją projektu zajmie się miejska spółka Śląska Sieć Metropolitalna – pierwszy w kraju samorządowy operator infrastruktury teleinformatycznej. Została utworzona w 2008 roku, kiedy Gliwice – jako lider grupy 12 śląskich samorządów – wygrały przetarg na 14-letnią rezerwację częstotliwości radiowej WiMax w paśmie 3600-3800 Mhz na obszarze obejmującym terytorium dawnego województwa śląskiego.

Gminy zlokalizowane na tym obszarze uzyskały możliwość dostępu do szerokopasmowego bezprzewodowego łącza internetowego. Muszą jednak posiadać odpowiednią infrastrukturę.

Przedsięwzięcie, którego dotyczy umowa, zakłada budowę infrastruktury szerokopasmowej w postaci sieci bezprzewodowej transmisji danych (WiMAX) na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego na terenie 14 gmin województwa śląskiego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE