Miliony w błoto. Portalu za 66 mln zł nie będzie

Zarząd odstąpił od umowy na portal e-Dolny Śląsk. Ile województwo straciło na projekcie?
Miliony w błoto.  Portalu za 66 mln zł nie będzie
Marszałek Cezary Przybylski (w środku) oraz członek zarządu dr Jerzy Tutaj (z prawej), fot. UMWD

Zarząd województwa dolnośląskiego w piątek wieczorem na specjalnym posiedzeniu odstąpił od umowy z wykonawcą portalu e-Dolny Śląsk. Portal, który miał kosztować ok. 66 mln zł, powinien być gotowy najpierw w grudniu 2014 r., a ostateczny termin minął dzisiaj.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, umowa na realizację projektu oraz zapisy aneksu obligowały wykonawcę do uruchomienia portalu do piątku 20 lutego 2015 r.

"Termin ten nie został dochowany, a opóźnienia w realizacji poszczególnych etapów projektu sięgają dzisiaj wielu miesięcy. (...) Zarząd, kierując się interesem samorządu wojewódzkiego oraz mieszkańców Dolnego Śląska, podjął decyzję o odstąpieniu od umowy" - napisano w oświadczeniu.

Jak dodano, decyzja zarządu oznacza rezygnację z dalszych prac nad platformą e-Dolny Śląsk oraz obciążenie wykonawcy karami wynikającymi z zapisów umowy. Poinformowano, że wysokość roszczeń wobec wykonawcy będzie przedmiotem odrębnego postępowania, a jego wyniki zostaną opublikowane wraz z zakończeniem analiz prawnych.

Jednocześnie poinformowano, że władze województwa chcą wykorzystać blisko 50 mln zł ze środków unijnych pierwotnie przeznaczonych na realizację portalu e-Dolny Śląsk na realizację innych zadań samorządu. Wymaga to jednak porozumienia z Komisją Europejską.

Wrocławska delegatura Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęła w styczniu kontrolę wydatków i sposobu przygotowania portalu o województwie dolnośląskim. Rzecznik NIK Violetta Matuszewska-Potempska informowała wówczas PAP, że kontrola pod kątem legalności, rzetelności i gospodarności sprawdzi prawidłowość przygotowania, realizacji oraz wdrożenia tego projektu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. "Sprawdzimy również nadzór nad jego przygotowaniem, realizacją i wdrożeniem" - dodała rzecznik.

O projekcie "Regionalna platforma informacyjna dla mieszkańców i samorządów Dolnego Śląska e-Dolny Śląsk" stało się głośno w 2014 r., gdy okazało się, że ma on kosztować ponad 66 mln zł brutto.

Duże koszty wywołały medialną krytykę tego przedsięwzięcia - m.in. senator z Wrocławia Jarosław Obremski (niezal.) założył stronę internetową o nazwie "Nie dla portalu za 66 mln zł".

Umowę na wykonanie portalu samorząd województwa podpisał w lipcu 2013 r. z firmą Qumak S.A. Portal miał być gotowy w grudniu 2014 r. Większość pieniędzy na ten projekt pochodzi z funduszy europejskich. Samorząd województwa twierdzi, że wydał na ten projekt ponad 1 mln zł, natomiast przedstawiciele wykonawcy informowali w mediach, że ich wydatki wyniosły już ponad 30 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Klikam w zakłdkę Śląskie chociaż jastem z Królewskiego Zagłębia o nktórym wszyscty zapomnieli Do rzeczy. Wczoraj w Sejmie uchalono poprawk e posła PSL którego nazwiska nie pomnę ale wiem że jeżeli strażnik żyrandola podpisze uchwałę wsólną Sejmu będziemy mogli sprzedawać prąd gigantom po 75 lub... 65 groszy zaq kWh mocy zainstyalowqanej. Polecam inwesyucję którą i ja rozważam. Gdybyu nie to Państwo które mnie na każdym kroku okrada wszedłbym w tą prosumencką inwestycję bez zmrużenia oka. Dzisiaj poczekqam co oszołomy za kilka dni u....lą rozwiń

pllo, 2015-02-21 19:55:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE