PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Michał Boni będzie latarnikiem

  • PAP    8 maja 2012 - 17:30
Minister Michał Boni będzie latarnikiem

Korzystania z internetu w lokalnych społecznościach ma nauczyć ok. 3 tys. "latarników" - wyszkolonych wolontariuszy projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans". Celem przedsięwzięcia jest walka z cyfrowym wykluczeniem, które dotyka szczególnie osoby starsze.
Projekt "Polska Cyfrowa Równych Szans" realizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz stowarzyszenie "Miasta w Internecie".

W Polsce z internetu nie korzysta 10 mln ludzi powyżej 50. roku życia. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślił na wtorkowym spotkaniu w Warszawie, że powodem cyfrowego wykluczenia jest nie tylko brak komputera i dostępu do internetu.

- Techniczną dostępność mamy w wielu punktach, natomiast nie zawsze ludzie uważają, że jest sens korzystania z internetu - powiedział.

Minister zauważył, że w wielu domach, w których jest komputer, tylko osoby młodsze korzystają z sieci.

Czytaj też: Światło latarnika bywa dość słabe

- Projekt "Polska Cyfrowa Równych Szans" zakłada pozyskanie i wyszkolenie ok. 3 tys. wolontariuszy. "Latarnicy" mają przekonywać do korzystania z internetu osoby ze swoich okolic, miast i wsi. Edukacja ma przede wszystkim polegać na przełamaniu bariery pierwszego kroku wśród osób starszych i pokazaniu korzyści płynących z korzystania z sieci i usług tam oferowanych - powiedział prezes stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głomb.

Dotychczas do udziału w projekcie "Polska Cyfrowa Równych Szans" zgłosiło się ponad 2 tys. wolontariuszy. Minister Boni zadeklarował, że sam może być "latarnikiem", raz na dwa miesiące.

Wzrost dostępności internetu szerokopasmowego i korzystanie z niego ma bezpośredni wpływ na wzrost PKB - przekonywała wiceminister Małogrzata Olszewska. "To jest bodziec, który zachęca do podjęcia aktywności w wielu obszarach, przede wszystkim inicjatyw przedsiębiorczych" - mówiła.

Niekorzystanie przez starszych z internetu poszerza - zdaniem ministra Boniego - różnice między pokoleniami. Cyfrowe wykluczenie "kilka lat temu w ogóle nie miało znaczenia, ale dziś wiemy, że świat cyfrowy rozwija się o wiele szybciej niż nam się kiedyś wydawało" - mówił. Minister zauważył, że osoby starsze, które nie potrafią poruszać się w świecie cyfrowym, są wykluczone również na rynku pracy i mają coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

- Dzięki tej akcji, dzieci i wnuki osób starszych będą wiedziały, że one same mogą w swoich rodzinach bardzo wiele zrobić - zauważył Boni. Według niego projekt może zachęcić do edukacji cyfrowej w polskich domach.

- Latarnicy" mogą stać się inicjatorami życia społecznego - dodała Olszewska. - Ludziom mieszkającym w małych miasteczkach i wsiach to może dać szansę na stworzenie centrum aktywności twórczej - powiedziała. Lokalni artyści - według niej - mogą znaleźć w internecie możliwość promocji swojej twórczości.

Przedsięwzięcie wspierają m.in. Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun, Lech Wałęsa i Andrzej Grabowski. We wtorek do grona ambasadorów dołączyli publicystka Janina Paradowska i aktor Artur Barciś.

- Internet staje się głównym dostarczycielem informacji - stwierdziła Paradowska. Dodała, że internet daje możliwość prowadzenia "niezwykle różnorodnej działalności ludzkiej", od rozwijania zainteresowań po dzielenie się prywatnymi przeżyciami na blogach.

Barciś podkreślił, że "internet zbliża ludzi". Strona internetowa aktora stała się dla niego "oknem, które otwiera, aby dać ludziom znać, co się u niego dzieje". Tam Barciś nie tylko pisze o sobie, ale również poznaje swoich fanów. Według aktora, "idea latarników jest dobra, bo starsi ludzie muszą się przestać bać".

- A to jest strach przed nieznanym - zaznaczył.

Projekt "Polska Cyfrowa Równych Szans" wyróżniono w międzynarodowym konkursie The World Summit on the Information Society Project Prize 2012 w kategorii "capacity building" (z ang. "budowanie potencjału cyfrowego"). Nagroda zostanie przyznana 14 maja na Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS) w Genewie. Spotkanie przedstawicieli rządów, organizacji społecznych i przedsiębiorstw informacyjnych organizuje Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.