PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister nada profile zaufane w Tychach

  • JK    24 czerwca 2011 - 14:02
Minister nada profile zaufane w Tychach

Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, 27 czerwca przekaże Tychom decyzję w sprawie nadawania przez miasto profili zaufanych.
Tyski samorząd jest pierwszym w Polsce, który wprowadza to rewolucyjne rozwiązanie. Profil zaufany to bezpłatny podpis elektroniczny, który umożliwia załatwienie ok. 140 spraw urzędowych przez internet.

- Rozporządzenie z 9 czerwca oraz wcześniejsza ustawa wprowadziły kolejną, obok podpisu elektronicznego, formę elektronicznej weryfikacji tożsamości - mówi Michał Gramatyka, wiceprezydent Tychów, który przed rokiem rozpoczął starania o wprowadzenie tego rozwiązania w mieście.

Czytaj też: Tychy pierwsze wygenerują profile zaufane

Jak można otrzymać profil? - Procedura jest bardzo prosta - wystarczy przyjść do wydziału spraw obywatelskich UM Tychy (oceń prezydenta) i pokazać dowód tożsamości, by otrzymać profil zaufany. A potem, już bez konieczności wychodzenia z domu, można wysyłać pisma nie tylko do urzędu miasta, ale także do urzędu skarbowego, urzędu wojewódzkiego, ZUS, GUS, itd. Aby podpisać jakiś dokument, wystarczy połączyć się przez internet z urzędem, wskazać na profil zaufany i wpisać swoje hasło. Wtedy urzędnik otrzyma potwierdzenie, że korespondencja przyszła od nas i będzie traktowana tak, jakbyśmy złożyli ją osobiście. Można zatem powiedzieć, że profil zaufany działa podobnie, jak nasze konta np. w portalach społecznościowych - wyjaśnia Gramatyka.

W czasie konferencji prasowej zostanie nadany pierwszy w Polsce profil zaufany - otrzyma go Marek Wójcik, poseł na Sejm RP, członek sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, który jest inicjatorem wprowadzenia tego systemu i posłem sprawozdawcą zmian w prawie administracyjnym, zmierzających do wprowadzenia technologii informatycznych.

- Cieszę się, że Tychy, będące młodym i prężnie rozwijającym się miastem, wprowadzają jako pierwsze to nowatorskie dla polskiej administracji rozwiązanie. Tym samym profile zaufane dołączają do coraz dłuższej listy projektów, które ułatwiają tyszanom kontakt z urzędem - na czele listy znajduje się system naTYCHmiastowy sms, dzięki któremu mieszkańcy otrzymują z urzędu informacje o statusie załatwianych przez nich spraw oraz zaproszenia m.in. na wydarzenia sportowe i kulturalne - dodaje Gramatyka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.