PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwa pracują nad rozwojem kolejnych przydatnych e-usług

  • PAP    20 marca 2014 - 18:32
Ministerstwa pracują nad rozwojem kolejnych przydatnych e-usług

- Minister Rafał Trzaskowski wziął w czwartek udział w czacie zorganizowanym przez Serwis Samorządowy PAP. Pytania internautów do szefa resortu administracji i cyfryzacji dotyczyły m.in. ustawy samorządowej, e-administracji, budżetu obywatelskiego i kosztów informatyzacji.
Trzaskowski był pytany m.in. o e-PUAP - Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. To system informatyczny, dzięki któremu można przez internet składać wnioski do różnych urzędów i instytucji, np. o pozwolenia, zaświadczenia.

Minister zapewnił m.in., że jeszcze w tym roku e-PUAP będzie bardziej "przyjazny" dla obywateli - interfejs graficzny tego narzędzia stanie się bardziej intuicyjny, prostszy w obsłudze.

Odnosząc się do pytania, jakie sprawy i kiedy będziemy mogli załatwić przez internet minister odpowiedział, że do końca roku będziemy mieli jasność, "które usługi będą gotowe w perspektywie 2015 r.".

Szef MAC poinformował, że jego resort pracuje z innymi ministerstwami nad rozwojem kolejnych przydatnych e-usług. "Ministerstwo Finansów szykuje nową formułę e-PIT-u (gdzie deklaracje wypełni urząd, a obywatel je tylko zatwierdzi), Ministerstwo Zdrowia pracuje nad elektronicznym umawianiem się na wizyty lekarskie, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nad systemem dotyczącym historii pojazdów" - podkreślił Trzaskowski.

Czytaj też:  Jeszcze w tym roku cała e-administracja na jednym portalu i z jednym hasłem

Padło także pytanie o pomysł ograniczenia młodym osobom dostępu do pornografii. "Chcemy stworzyć instrument pozwalający rodzicom na podejmowanie decyzji o blokowaniu tego typu treści na swoich komputerach, ale nikomu nie będziemy nic narzucać" - zadeklarował minister.

Padło także pytanie o koszty informatyzacji. "Czy czasem nie jest tak, że koszty tych wszystkich programów, aplikacji, sprzętu i ludzi obsługujących nie są wyższe od papieru, tonerów? Piję do e-usług" - pytał jeden z internautów. Trzaskowski zapewnił, że koszty nie są wyższe od tych, "które można zaoszczędzić, jeżeli cyfryzacja się uda". "Myślę tu też o czasie obywateli" - zaznaczył.

Internauci pytali też ministra, na jakim etapie są prace nad ustawą samorządową i "czy po jej wyjściu z ministerstwa będą dalsze inicjatywy odnośnie samorządów". Trzaskowski odpowiedział, że trwają ostateczne konsultacje w tej sprawie. Projekt - dodał - ma być jak najszybciej wprowadzony pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Dopytywany o termin wejścia w życie tej ustawy i czy aktualny jest 2014 r., minister odparł: "Dalej mamy na to nadzieję". Ale - dodał - niektóre jej zapisy są kontrowersyjne "i właśnie co do nich w najbliższych tygodniach musimy podjąć decyzję".

Na pytanie, czy wejście w życie ustawy samorządowej nie będzie oznaczało cięć etatów, odpowiedział: "Decyzja będzie należała do samorządów i to one będą mogły zaoszczędzić pieniądze. Zwalnianie ludzi należy do najtrudniejszych decyzji, ale czasami trzeba je podejmować".

Z informacji na stronie internetowej MAC wynika, że celem nowej ustawy samorządowej jest ułatwienie samorządom realizacji zadań. Ma to nastąpić m.in. przez zwiększenie "elastyczności organizacyjnej" w samorządach - np. poprzez umożliwienie tworzenia centrów usług wspólnych. Ustawa ma też ułatwić współpracę samorządów - dzięki temu sprawniej będą rozwiązywane problemy mieszkańców, np. transport dzieci do szkoły, wspólna sieć szerokopasmowa, zintegrowany transport w metropolii. Ustawa ma też tworzyć zachęty finansowe dla dobrowolnego łączenia się samorządów.

Trzaskowski był też pytany, czy rząd pracuje nad ustawowym uregulowaniem budżetu obywatelskiego. "Myślimy o tym. Ja jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tej kwestii, gdyż wpisuje się ona w bliską mi filozofię oddawania jak największej liczby decyzji w ręce obywateli" - oświadczył.

Na pytanie o możliwość powołania w administracji samorządowej apolitycznego korpusu urzędniczego i możliwość oddzielenia stanowisk urzędniczych od stanowisk politycznych odparł, że w strategii "Sprawne państwo" jest postulat, by zrównywać standardy obowiązujące dla pracowników samorządowej z tymi, które obowiązują dla korpusu służby cywilnej".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.