PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo cyfryzacji, Anna Streżyńska: Obywatel.gov.pl powinien być bramą do wszystkich urzędów

  • Parlamentarny.pl    1 grudnia 2015 - 10:56
Ministerstwo cyfryzacji, Anna Streżyńska: Obywatel.gov.pl powinien być bramą do wszystkich urzędów
Anna Streżyńska jest na szefową ministerstwa cyfryzacji (fot.facebook)

O podziale kompetencji między resortami, szansie na pojawienie się dowodów osobistych z chipami oraz rozwoju e-administracji mówi minister cyfryzacji Anną Streżyńską.
Jak będzie wyglądał podział kompetencji pomiędzy resortem cyfryzacji a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji? Ministerstwa zostały rozdzielone ale wiele spraw związanych z administracją państwową i samorządową to sprawy dla obydwu resortów. Mowa na przykład o programach CEPiK, Systemie Rejestrów Państwowych. Kto będzie się zajmował ich pilotowaniem?

- Do MSWIA przeszła administracja, w tym samorządowa, oraz wyznania. Bazy danych, rejestry i ewidencje są dla nas wspólnym problemem, po pierwsze na etapie ich informatyzowania, a po drugie na etapie budowania na ich bazie różnych serwisów dla obywateli i przedsiębiorców, ułatwiających kontakt z administracją i codzienne życie. Dlatego zaproponowaliśmy ich przeniesienie do Ministerstwa Cyfryzacji, trwają rozmowy na ten temat.

Jak pani minister ocenia stan wdrażania e-administracji w naszych urzędach?

- Kluczowe dla wielu usług e-administracji jest potwierdzenie tożsamości w procedurach administracyjnych albo podpisem elektronicznym, albo za pomocą profilu zaufanego, czyli tożsamości w świecie wirtualnym. Nasz podpis elektroniczny cechuje się niską dostępnością dla zwykłego człowieka, profil zaufany jest mało intuicyjny i większość jego użytkowników to urzędnicy, a sam e-PUAP nie jest związany z obywatel.gov.pl, gdzie powinna być jedna prosta brama do wszystkich urzędów w Polsce, bez konieczności zastanawiania się, kto daną sprawę załatwia. Te problemy musimy rozwiązać.

Cały wywiad czytaj na Parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • etam, 2015-12-09 11:51:00

    Kochani urzędnicy - nie róbcie czegoś o czym nie macie zielonego pojęcia. Prowadzenie urzędu, który ma w nazwie elektroniczny czy informatyczny nie predystynuje was do jakichkolwiek działań wdrażających rozwiązania informatyczne mające obowiązywać obywatela. To nie obywatel jest do urzędu a urząd d...o obywatela. Im mniej urzędu w życiu obywatela tym lepsza jakość życia w ogóle.  rozwiń
  • kocikowski, 2015-12-01 16:50:19

    Platforma Obywatelska miała tylko jeden pomysł na "rozwój" naszego Kraju: W białych rękawiczkach z kamienną twarzą pokerzysty, ścigać zwykłych obywateli aby przy pomocy różnych opłat, podatków i grzywien, głównie w drodze mandatów karnych, wnosili do kasy państwa środki potrzebne do sprawo...wania nieograniczonej władzy od wyborów do wyborów. Koniec. Kropka. PiS ma szansę to zmienić i uporządkować. Jak będzie, zobaczymy. Widzimy jednak na przykładzie Trybunału Konstytucyjnego, zawłaszczonego tuż przed wyborami przez Platformę Obywatelską, że będzie ciężko coś zmienić, bo "nowoczesna"broni, nie tylko tłustych kotów i szczurów bankowych ale również POkrętaczy, których jest oczywistym i naturalnym sojusznikiem.  rozwiń