PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo cyfryzacji, hackathon: wybrano najlepsze aplikacje do danych publicznych

  • PAP/MN    26 września 2016 - 15:27
Ministerstwo cyfryzacji, hackathon: wybrano najlepsze aplikacje do danych publicznych
Agata Miazga liczy, że uczestnicy hackatonu zaangażują się w budowę społeczności wokół portalu danepubliczne.gov.pl (fot. Kuba Mozolewski/mc.gov.pl)

• W niedzielę, 25 września, zakończył się pierwszy rządowy maraton programistów, czyli Hackathon danych publicznych.
• 90 osób w 17 zespołach tworzyło przez weekend aplikacje wykorzystujące dane publiczne i walczyło o nagrody o łącznej puli ponad 50 tys. zł.
• Trzy zwycięskie projekty zostaną wdrożone.
Formalności związane z wdrażaniem przez Ministerstwo Cyfryzacji trzech zwycięskich projektów  rozpoczną się jeszcze w tym roku. Nagrody zwycięskim zespołom wręczyła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska.

Pierwszą nagrodę - 18 tys. zł oraz płatny staż w Centralnym Ośrodku Informatyki zdobył zespół "Fringers" za aplikację służącą do szybszego załatwiania spraw w urzędach.

Drugą nagrodę - 13 tys. zł przyznano "Zielonym Diabłom" za aplikację służącą do wyszukiwania tańszych zamienników leków refundowanych.

Trzecia nagroda 9,5 tys. zł trafiła do zespołu "Media 3.0 SAP" za opracowanie gry bazującej na danych o budżecie miejskim Wrocławia.

- Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Polską Wytwornię Papierów Wartościowych w wysokości 10 tys. zł, otrzymał zespół "sprawdzparagraf.pl" za rozwiązanie służące wykrywaniu klauzul niedozwolonych w umowach i regulaminach.

Prototypy aplikacji to nie jedyny efekt pierwszego w Polsce rządowego Hackathonu danych publicznych. Ministerstwo Cyfryzacji potraktowało bowiem wydarzenie również jako warsztat dla samej administracji. Praca programistów pozwoliła na praktyczną weryfikację jakości i sposobu udostępniania danych przez instytucje publiczne. Chodzi o to, by doświadczenia uczestników, trudności, na jakie się natknęli przy korzystaniu z danych publicznych czy inne braki przekuć w konkretne działania naprawcze Ministerstwa Cyfryzacji i innych resortów.

Jak komentuje Agata Miazga, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MC: - Liczymy na to, że uczestnicy i eksperci Hackathonu zaangażują się w budowę społeczności wokół portalu danepubliczne.gov.pl i będą razem z nami czuwać nad jakością danych publicznych i podsuwać pomysły, jak na potrzeby odbiorców najlepiej odpowiadać i jak rozwijać sam portal.

Hackathon danych publicznych to tylko element procesu otwierania danych, koordynowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Program otwierania danych publicznych, którego celem jest uwolnienie potencjału danych publicznych i zwiększenie ich wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych: środowiska biznesu, nauki, organizacji pozarządowych, a także samą administrację. A potencjał, jaki tkwi w danych publicznych jest ogromny. Przy czym w Polsce pozostaje on na razie niewykorzystany. Chodzi więc o to, by go uwolnić - tłumaczy resort cyfryzacji.

W Londynie na bazie danych z samej tylko komunikacji miejskiej powstało ok. 500 aplikacji, które dają zatrudnienie 5 tys. osób. Szacunki mówią, że wielkość rynku open data w UE przekracza w tym roku 55 mld euro, a w 2020 roku ma wynieść 75 mld euro, co przełoży się na 0,47% PKB. Szacuje się, że wielkość rynku open data w Polsce w 2020 roku może sięgnąć 1,12 mld euro - to pokazuje, że Polska danymi stoi i dopiero zaczyna z niego korzystać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-10-20 23:51:42

    Aplikacje mobilne dla administracji: zajrzyj na stronę Artmetic!