PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Cyfryzacji o mDokumentach i pl.ID: O dowodzie osobistym w telefonie nie należy mówić

  • Michał Nowak    1 grudnia 2016 - 07:43
Ministerstwo Cyfryzacji o mDokumentach i pl.ID: O dowodzie osobistym w telefonie nie należy mówić
Nasze dane osobiste nie będą w żaden sposób przechowywane w pamięci telefonu, co podkreślała m.in. Anna Streżyńska. (fot. twitter)

• Elektroniczne dowody osobiste będą pierwszym elementem pakietu „mDokumenty”, nad którym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. 
• Z jednej strony to wygodne narzędzie, dzięki któremu nie będzie konieczności noszenia przy sobie fizycznych dokumentów, ale z drugiej strony jest np. obawa przed atakami hakerów. 
• Resort cyfryzacji uspokaja: nasze dane osobiste w związku z mDokumentami  nie będą zagrożone. Nie zmieni się również praca urzędników samorządowych, którzy obecnie wydają „klasyczne” dowody.
• Niefortunne jest też stwierdzenie o dowodzie osobistym w telefonie - bo takiego w praktyce nie będzie.
W mediach rozgorzała w ostatnim czasie dyskusja na temat konfliktu między resortem cyfryzacji pod przewodnictwem Anny Streżyńskiej, a prowadzonym przez Mariusza Błaszczaka MSWiA. Mówi się, że ci pierwsi chcą dowodów osobistych „w telefonach”, a ci drudzy – plastikowych dowodów  z elektronicznym czipem.

Klasyczne dowody i te elektroniczne będą funkcjonować wspólnie

Jak informuje ministerstwo Anny Streżyńskiej, konfliktu wcale nie ma, bo rząd nigdy nie zamierzał zrezygnować z fizycznych dowodów osobistych. Te w formie elektronicznej mają być jedynie uzupełnieniem i jeśli ktoś będzie chciał z niego skorzystać, będzie się to odbywać zdalnie.

- Proszę pamiętać, że dokumenty w formie mobilnej będą rozwiązaniem dla tych osób, które będą chciały z niego skorzystać – tłumaczy Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. – Innymi słowy, nie będzie to żaden obowiązek, a dokumenty w obecnej formie nadal pozostaną. Mobilny dokument będzie pewnego rodzaju uzupełnieniem dla tych, którzy nie lubią nosić portfeli wypchanych plastikiem. Czy obywatel będzie chciał z elektronicznego dowodu korzystać, będzie zależało wyłącznie od jego decyzji, a urzędnicy nie będą w to zaangażowani – dodaje.

Nie zmieni się praca urzędników samorządowych ani ich uprawnienia

Funkcjonowanie dokumentów obu typów oznacza również, że nie zmieni się praca urzędników samorządowych, którzy dzisiaj wydają fizyczne dokumenty w przysłowiowym „okienku”. Dalej będą oni wydawać klasyczne dowody osobiste.

Jeśli chodzi o mDokumenty, zmieni się tylko tyle, że jeśli urzędnik będzie miał do czynienia z interesantem, który korzysta z tego rozwiązania, będzie miał możliwość zdalnego sprawdzenia jego tożsamości.

W praktyce będzie to wyglądać tak, że po wprowadzeniu do komputera danych obywatela, poprosi go o dostęp do jego danych. Obywatelowi przyjdzie w tym momencie SMS z kodem autoryzacyjnym, który należy podać urzędnikowi. Po jego wpisaniu w system, urzędnikowi wyświetlą się dane osobiste obywatela. 

– Będą to tylko te dane, które są potrzebne do załatwienia konkretnej sprawy. Tym samym urzędnicy nie uzyskają większych uprawnień niż mają dzisiaj – zaznacza Manys. Resort dodatkowo podkreśla przy tym, że mówiąc o mDokumentach, nie należy mówić o „dowodzie osobistym w telefonie”. Bo w telefonie nie będą zapisywane żadne nasze dane.

Aplikacja bezpieczna i kompatybilna nawet z wiekowymi telefonami

Ponieważ nasze dane osobowe nie będą przechowywane bezpośrednio na urządzeniu i - wzorem komunikacji z bankami - będzie nam tylko potrzebny kod SMS, do obsługi elektronicznego dowodu nie potrzeba będzie nowoczesnego smartfona. Oznacza to również, że kradzież czy zgubienie telefonu nie będzie się wiązało z utratą tożsamości. Bez znaczenia będzie również operator sieci jakiego używamy.×
KOMENTARZE (2)

  • wujekszwagra, 2016-12-03 13:00:07

    Niech ministerstwo cyfryzacji robi swoje, bo POkrętacze i tak i tak przez cały czas, będą krytykować i rzucać kłody pod nogi. Oni w czasie swoich rządów chcieli robić to samo ale tak aby jak najwięcej kumpli i szwagrów na tym zarobiło. PiS pokazuje, że można zrobić lepiej i taniej, bez rozdawania pr...ezentów dla szwagrów więc POkrętaczy trafia szlag, że nie mogą już robić drogich przekrętów jakie robili przez 8 lat. Dlatego tak wrzeszczą i krytykują.  rozwiń
  • zagubionywemglesiepyta, 2016-12-03 10:43:17

    Kradziez czy zgubienie telefonu nie bedzie sie wiazalo z utrata tozsamosci.A co wiaze sie z utrata tozsamosci?Kradziez czy zgubienie dowodu osobistego moze?Czy w przypadku niemoznosci odzyskania skradzionej tozsamosci pozostaje obywatelowi trud wyrabiania sobie nowej od poczatku,czyli pozostaje zacz...ac od poszukiwan kandydatow na mamusie i tatusia.Iitd.?Czy obywatel ma prawo do likwidacji materialnych duplikatow swojej tozsamosci,jako wadliwych,przynoszacych szkody nie tylko jemu ale i otoczeniu albo nawet spoleczenstwu I w celu zapobiezenia wystapienia dalszym,w czesci, czy w calosci, czy potrzebna decyzja sadu,,,,  rozwiń