PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje 2017 rok. Co czeka resort w 2018?

  • bad    5 stycznia 2018 - 17:45
Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje 2017 rok. Co czeka resort w 2018?
Resort cyfryzacji podsumował 2017 rok. Fot. mat. prasowe

Resort cyfryzacji podsumował 2017 rok. Ministerstwo podkreśla, że było to czas dalszego nadrabiania dystansu Polski od grupy europejskich liderów.
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla w podsumowaniu działań w 2017 roku, że poprzez swój sposób działania stało się rozpoznawalne na rynku IT. Jest atrakcyjnym miejscem pracy przyciągającym specjalistów na skalę niespotykaną w innych działach administracji publicznej.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji: Posłowie chcą zatrzymać likwidację resortu

Według informacji resortu, w rekrutacjach na stanowiska IT zgłasza się tam średnio 86 kandydatów na jedno miejsce (dla porównania w innych resortach często jest brak zgłoszeń). Większość zgłoszeń to osoby z doświadczeniem z sektora komercyjnego.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że dysponuje najlepszą bazą specjalistów IT w administracji publicznej z doświadczeniem w zarządzaniu oraz dostarczaniu rozwiązań informatycznych. 233 rynkowych menadżerów i specjalistów IT dołączyło do resortu (w tym 73 pracowników etatowych i 160 specjalistów kontraktowych), specjaliści IT stanowią dziś 40 proc. stanu zasobów ludzkich MC (na początku kadencji było to 4 proc).

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji: Skończyła się era papierów w urzędach

Resort kierowany przez Annę Streżyńską zrealizował 30 projektów o uniwersalnym charakterze, których rezultaty umożliwią uproszczenie procesu cyfryzacji wszystkim zainteresowanym stronom (w w załączeniu pod tekstem znajduje się ich omówienie). Wsparł lub bezpośrednio zrealizował 19 projektów dziedzinowych w różnych obszarach (m.in. zdrowia, nauki i szkolnictwa).

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji zatwierdził do realizacji w 2017 roku 114 projektów, 18 proc. z nich przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Przy Ministerstwie Cyfryzacji działa Rada Dyrektorów IT Administracji Publicznej.

Wśród najważniejszych projektów realizowanych Ministerstwo Cyfryzacji są: powszechny darmowy podpis kwalifikowany, eRecepta - wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, mDokumenty, mLegitymacja studencka oraz rejestr zabezpieczający przed zaciągnięciem kredytu na dane obywatela.

W podsumowaniu zawarto także scenariusze rozwoju cyfryzacji w kraju. Najważniejsze wyzwania to: konieczność rozstrzygnięć instytucjonalnych, a więc potwierdzenie dalszego istnienia Ministerstwa lub powołanie agencji; określenie zakresu działania (realna decyzyjność czy jedynie koordynacja działań), a także doprecyzowanie obszarów zaangażowania resortu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • oliwa, 2018-01-08 23:19:14

    To co dobre i potrzebne krajowi do likwidacji. Za to mierni ale WIERNI na stołki.
  • Klient RP, 2018-01-08 09:19:21

    Brawo! Oby tak dalej! Życzę powodzenia!