PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Cyfryzacji wydało już 2,4 mld zł na sieci szerokopasmowego internetu

  • PAP/MN    14 września 2017 - 12:24
Ministerstwo Cyfryzacji wydało już 2,4 mld zł na sieci szerokopasmowego internetu
Wśród planów resortu cyfryzacji jest m.in. dołączenie do programu "wifi for you". (fot. Charleston's TheDigitel/Flickr)

Z 4 mld zł przeznaczonych na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego internetu w ramach programu Polska Cyfrowa, rozdysponowano już 2,4 mld zł - poinformował w czwartek (14 września) wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.




• 80 proc. gospodarstw domowych na terenach wyznaczonych do pokrycia nową infrastrukturą znajduje się w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

• Ministerstwo włącza się w prace nad pomysłem "wifi for you", zgodnie z którym gminy będą mogły otrzymywać unijne dotacje na rozwijanie bezpłatnych hotspotów.

• Jednym z głównych celów resortu jest zapewnienie do 2020 roku wszystkim gospodarstwom domowym łącz o szybkości co najmniej 30 Mb/s. 

Odpowiadając w Sejmie na pytanie poselskie Zagórski powiedział, że rozstrzygnięto już dwa nabory wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych. W sumie dofinansowanych zostanie 130 projektów, obejmujących 1 mln 300 tys. gospodarstw domowych oraz prawie 7 tys. lokalizacji szkół. "Tych szkół jest czasem kilka w jednej lokalizacji" - wyjaśnił wiceminister.

Jak dodał, 80 proc. gospodarstw domowych na terenach wyznaczonych do pokrycia nową infrastrukturą znajduje się w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, są to więc w praktyce tereny wiejskie. Zagórski podkreślił, że ministerstwo pracuje nad kolejnym naborem wniosków, ponieważ ma jeszcze wolne środki, ale także dlatego, że projekty z dwóch pierwszych nie obejmują wszystkich wskazanych obszarów.

Czytaj też: System Rejestrów Państwowych: Rejestr PESEL bezpieczny? GIODO wątpi i ponagla ministerstwo cyfryzacji

Wiceminister poinformował też, że trwa wdrażanie programu wsparcia poprzez pożyczki małych i średnich firm telekomunikacyjnych. Jego operatorem jest BGK; kwota przeznaczona na to wsparcie to 1 mld zł, a pożyczki te "za chwilę" będą dostępne, tak by podnieść zdolność inwestycyjną tych przedsiębiorców - mówił.

Poinformował również, że Ministerstwo Cyfryzacji włącza się w prace nad pomysłem Komisji Europejskiej "wifi for you", zgodnie z którym gminy będą mogły otrzymywać unijne dotacje na rozwijanie bezpłatnych hotspotów. Pomysł jest na etapie kompromisu PE i Rady Europejskiej w zakresie założeń. Oczekujemy na szczegóły, pierwszy nabór wniosków planujemy na przełomie 2018 i 2019 r. - dodał Zagórski.

Jak tłumaczył wiceminister, z powodu uwarunkowań geograficznych i demograficznych na wielu obszarach, w szczególności wiejskich, rozwój szybkiego internetu postępuje znacznie wolniej niż w ośrodkach zurbanizowanych. "Takie obszary najczęściej nie są atrakcyjne ekonomicznie, również dla operatorów telekomunikacyjnych, z powodu na zbyt wysokie koszty inwestycji w stosunku do spodziewanych i akceptowalnych przychodów. To jest zresztą stały problem jeśli chodzi o budowę infrastruktury w terenach mniej zurbanizowanych" - mówił wiceminister.

Czytaj też: Oto najsprytniejsze miasta w Polsce. Ciekawy ranking

Zaznaczył, że wszystkie działania związane z upowszechnieniem szerokopasmowego internetu rząd traktuje jako ważny element zrównoważonego rozwoju kraju i realnego wyrównywania szans terenów wiejskich.







×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.