Ministerstwo Cyfryzacji wydało już 2,4 mld zł na sieci szerokopasmowego internetu

Z 4 mld zł przeznaczonych na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego internetu w ramach programu Polska Cyfrowa, rozdysponowano już 2,4 mld zł - poinformował w czwartek (14 września) wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.
Ministerstwo Cyfryzacji wydało już 2,4 mld zł na sieci szerokopasmowego internetu
Wśród planów resortu cyfryzacji jest m.in. dołączenie do programu "wifi for you". (fot. Charleston's TheDigitel/Flickr)

• 80 proc. gospodarstw domowych na terenach wyznaczonych do pokrycia nową infrastrukturą znajduje się w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

• Ministerstwo włącza się w prace nad pomysłem "wifi for you", zgodnie z którym gminy będą mogły otrzymywać unijne dotacje na rozwijanie bezpłatnych hotspotów.

• Jednym z głównych celów resortu jest zapewnienie do 2020 roku wszystkim gospodarstwom domowym łącz o szybkości co najmniej 30 Mb/s. 

Odpowiadając w Sejmie na pytanie poselskie Zagórski powiedział, że rozstrzygnięto już dwa nabory wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych. W sumie dofinansowanych zostanie 130 projektów, obejmujących 1 mln 300 tys. gospodarstw domowych oraz prawie 7 tys. lokalizacji szkół. "Tych szkół jest czasem kilka w jednej lokalizacji" - wyjaśnił wiceminister.

Jak dodał, 80 proc. gospodarstw domowych na terenach wyznaczonych do pokrycia nową infrastrukturą znajduje się w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, są to więc w praktyce tereny wiejskie. Zagórski podkreślił, że ministerstwo pracuje nad kolejnym naborem wniosków, ponieważ ma jeszcze wolne środki, ale także dlatego, że projekty z dwóch pierwszych nie obejmują wszystkich wskazanych obszarów.

Czytaj też: System Rejestrów Państwowych: Rejestr PESEL bezpieczny? GIODO wątpi i ponagla ministerstwo cyfryzacji

Wiceminister poinformował też, że trwa wdrażanie programu wsparcia poprzez pożyczki małych i średnich firm telekomunikacyjnych. Jego operatorem jest BGK; kwota przeznaczona na to wsparcie to 1 mld zł, a pożyczki te "za chwilę" będą dostępne, tak by podnieść zdolność inwestycyjną tych przedsiębiorców - mówił.

Poinformował również, że Ministerstwo Cyfryzacji włącza się w prace nad pomysłem Komisji Europejskiej "wifi for you", zgodnie z którym gminy będą mogły otrzymywać unijne dotacje na rozwijanie bezpłatnych hotspotów. Pomysł jest na etapie kompromisu PE i Rady Europejskiej w zakresie założeń. Oczekujemy na szczegóły, pierwszy nabór wniosków planujemy na przełomie 2018 i 2019 r. - dodał Zagórski.

Jak tłumaczył wiceminister, z powodu uwarunkowań geograficznych i demograficznych na wielu obszarach, w szczególności wiejskich, rozwój szybkiego internetu postępuje znacznie wolniej niż w ośrodkach zurbanizowanych. "Takie obszary najczęściej nie są atrakcyjne ekonomicznie, również dla operatorów telekomunikacyjnych, z powodu na zbyt wysokie koszty inwestycji w stosunku do spodziewanych i akceptowalnych przychodów. To jest zresztą stały problem jeśli chodzi o budowę infrastruktury w terenach mniej zurbanizowanych" - mówił wiceminister.

Czytaj też: Oto najsprytniejsze miasta w Polsce. Ciekawy ranking

Zaznaczył, że wszystkie działania związane z upowszechnieniem szerokopasmowego internetu rząd traktuje jako ważny element zrównoważonego rozwoju kraju i realnego wyrównywania szans terenów wiejskich.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE