PARTNER PORTALU
  • BGK

MIR: nowe konkursy z programu "Polska Cyfrowa"

  • PAP/em    31 lipca 2015 - 13:19
MIR: nowe konkursy z programu "Polska Cyfrowa"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje ogłosić konkursy w sierpniu i we wrześniu (fot. mir.gov.pl)

Wkrótce Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosi konkursy związane z cyfrowym udostępnianiem informacji publicznych oraz zwiększeniem dostępu do szerokopasmowego internetu.
Jak powiedziała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel, w sierpniu przewidziano konkursy dotyczące cyfrowego udostępniania informacji sektora publicznego, w tym administracji, kultury i nauki. Budżet konkursów, organizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wynosi 636 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy UE i budżetu państwa. Wnioski o unijne dofinansowanie będzie można składać od września.

Dla kogo konkurs?

"Z pieniędzy tych będą mogły skorzystać jednostki administracji rządowej, a także im podległe lub przez nie nadzorowane; państwowe lub współprowadzone z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucje kultury; archiwa państwowe; ogólnokrajowi nadawcy radiowi i telewizyjni; jednostki naukowe, partnerstwa ww. podmiotów z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami" - wyjaśniła wiceszefowa MIR.

"Wsparcie trafi na zwiększenie dostępności oraz poprawę jakości informacji sektora publicznego, a także zwiększenie możliwości ich ponownego wykorzystania" - zaznaczyła. Dodała, że pieniądze z programu "Polska Cyfrowa" zostaną przeznaczone m.in. na digitalizację zasobów kultury, w tym materiałów archiwalnych.

Drugi konkurs we wrześniu

We wrześniu Centrum Projektów Polska Cyfrowa ma ogłosić drugi konkurs. Jego celem jest zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach (co najmniej 30 Mb/s) tam, gdzie nie można tego zapewnić na warunkach rynkowych. Firmy telekomunikacyjne będą mogły powalczyć o 600 mln zł środków unijnych. Nabór wniosków zaplanowano na październik.

"To będą małe projekty o wartości od 5 do 10 mln zł. O pieniądze UE będą mogły ubiegać się przede wszystkim mali i średni operatorzy telekomunikacyjni. Nie zamykamy jednak drogi dużym operatorom" - zaznaczyła Wendel.

"Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania naboru. Urząd Komunikacji Elektronicznej wraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji wyznaczają obszary, na których przedsiębiorcy będą mogli realizować projekty szerokopasmowe. Są to obszary pozbawione dostępu do szybkiego internetu" - wyjaśniła.

Wiceszefowa MIR przypomniała, że był już jeden nabór wniosków z programu "Polska Cyfrowa". Dotyczył on e-usług publicznych. Przeznaczono na niego prawie 950 mln zł. "W sumie złożono 39 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 2,7 mld zł. Obecnie w Centrum Projektów Polska Cyfrowa trwa ocena merytoryczna 29 projektów, które z pozytywnym wynikiem przeszły ocenę formalną. Wsparcie trafi na przedsięwzięcia związane z tworzeniem systemów informatycznych, które dostarczają e-usługi zarówno dla obywateli, jak i dla przedsiębiorców. Chodzi m.in. o ułatwienie kontaktu klienta z urzędem" - wyjaśniła wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.