PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej biegania po urzędach

  • GK    25 czerwca 2012 - 13:08
Mniej biegania po urzędach

Nie będziemy musieli aktualizować swoich danych w urzędzie skarbowym po zmianie nazwiska albo adresu.
Takie między innym ułatwienie w załatwianiu spraw w urzędach umożliwia rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, dokument powstał po to, by ułatwić współpracę serwisów i rejestrów. Rozporządzenie weszło w życie 30 maja 2012 r. Po jego wdrożeniu nie będziemy musieli np. aktualizować swoich danych w urzędzie skarbowym po zmianie nazwiska albo adresu. MSW wyśle nowe dane z rejestru PESEL do rejestru podatników w Ministerstwie Finansów.

By jednak taka współpraca była możliwa, potrzebna była wielomiesięczna praca informatyków i urzędników. Problemem były chociażby inne zapisy danych w rejestrach –Ministerstwo Finansów wykryło 360 tys. różnic pomiędzy PESEL a rejestrem podatników (na 47 mln rekordów).

W praktyce Krajowe Ramy Interoperacyjności określają zasady porozumiewania się poszczególnych serwisów i rejestrów począwszy od warstwy technologicznej aż po słownictwo, zasady, strategie, normy czy praktyki.

– Są dokumentem złożonym i na gruncie polskim nowatorskim, stąd potrzeba, by przedstawiciele instytucji publicznych spotykali się i dyskutowali na ich temat – tłumaczy resort administracji i cyfryzacji.

Dlatego 21 czerwca MAC zaprosił przedstawicieli wszystkich resortów i niektórych urzędów centralnych na spotkanie, na którym przedstawił założenia KRI. Ministerstwo planuje też powołanie stałego międzyresortowego zespołu ds. interoperacyjności.

KRI ma spowodować, że państwowe systemy teleinformatyczne i rejestry publiczne będą ze sobą płynnie współdziałać. Zyskamy na tym wszyscy, bo nie będziemy musieli biegać po urzędach po odpisy aktów, kopie dokumentów i zaświadczenia z różnych rejestrów.

Ci z nas, którzy są niepełnosprawni, zyskają gwarancję, że systemy teleinformatyczne podmiotów publicznych umożliwią im dostęp do zasobów informacyjnych – KRI zobowiązują wszystkie podmioty publiczne do dostosowania swoich serwisów do europejskiego standardu dostępności dla niepełnosprawnych WCAG 2.0. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Anydej, 2012-06-25 22:34:31

    Dla każdego"normalność"może znaczyc co innego...
  • MALARZ BEZ PĘDZLA, 2012-06-25 22:04:21

    biegania coraz więcej, ale faktycznie wszystko powinno wrócić do normalności