PARTNER PORTALU
 • BGK

Monitoring w szkołach - jak go stosować, mimo braku podstawy prawnej?

 • MN    14 marca 2017 - 16:50
Monitoring w szkołach - jak go stosować, mimo braku podstawy prawnej?
GIODO wyjaśnia jak stosować monitoring w szkołach. (fot. pixabay)

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przedstawił wytyczne dotyczące zastosowania monitoringu w szkołach.
• Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przygotował zestaw wskazówek dotyczących monitoringu w szkołach.

• Przypomina, że nie ma ustawowych uregulowań stosowania monitoringu w szkołach, dlatego zastosowanie ma tutaj ustawa o ochronie danych osobowych.

• GIODO jest przeciwny instalowaniu atrap kamer i monitorowania pracowników w celu ich kontrolowania.

• Zwraca uwagę, że kamery mają służyć przede wszystkim bezpieczeństwu i zapewnieniu porządku publicznego.

GIODO przygotował zestaw wyjaśnień, w jakich przypadkach szkoły mogą stosować monitoring wizyjny, jakie obowiązki muszą wówczas spełnić oraz jakie prawa przysługują osobom objętym tego typu nadzorem.

Ze względu na fakt, iż obecnie w polskim porządku prawnym brak jest ustawy kompleksowo regulującej zagadnienia związane z monitoringiem wizyjnym, GIODO przygotował zbiór informacji na ten temat skierowany do placówek oświatowych.

Materiał ten - pt. „Wytyczne Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotyczące wykorzystania monitoringu wizyjnego w szkołach” - zawiera przypomnienie podstawowych zasad dotyczących tego zagadnienia.

GIODO wskazuje w nim, że obowiązujący w Polsce zakres prawnych podstaw instalowania i wykorzystywania monitoringu wizyjnego odnosi się jedynie do wybranych aspektów jego stosowania. Podstawy prawne do rejestracji obrazu (w niektórych przypadkach również dźwięku) mają służby związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem lub porządkiem publicznym, jak policja, straż miejska, straż graniczna, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Brak jest natomiast ustawowych uregulowań w tym zakresie dotyczących innych podmiotów państwowych i prywatnych, w tym osób fizycznych. W odniesieniu do podmiotów, które takich szczegółowych uregulowań nie posiadają, zastosowanie mają przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Przypomnijmy, że kwestię monitoringu w szkołach poruszyła ostatnio Najwyższa Izba Kontroli. Zwróciła również uwagę, że dotychczas żadne przepisy nie regulują prowadzenia systemu monitoringu przez szkoły. Brak takich zasad skutkował w szkołach dowolnością rozwiązań organizacyjnych, przede wszystkim w sprawie rozmieszczenia kamer czy czasu przechowywania nagrań.

Poniżej prezentujemy wybrane wątki z publikacji GIODO:

- W przypadkach nieuregulowanych przez przepisy szczególne, jako podstawę prawną przetwarzania danych osobowych w zakresie wizerunku, należy wskazać przesłankę legalności określoną w art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych.MultimediaREKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • matka, 2018-02-21 14:37:26

  Czy szkoła płaci abonament za monitoring ,ponieważ niektórzy dyrektorzy tym się właśnie zasłaniają że ich nike stać na opłacenie comiesięcznego monitoringu.
 • popierammonitoring, 2017-03-15 13:02:33

  Tylko ci co mają nieczyste sumienie, bronią się przed monitoringiem. Zapominają o bezpieczeństwie własnym i swoich dzieci. Gdyby w Golczewie, kilka dni temu nie było monitoringu, to 12 letnia dziewczyna - pewnikiem zostałaby zamordowana przez łobuza, który za wcześniejsze usiłowanie zabójstwa innej ...dziewczyny i pozostawienie gołej na mrozie, został skazany na 9 lat pozb.wolności. Zaś tego feralnego dnia w Golczewie, był na zwolnieniu warunkowym z więzienia w prezencie od Sądu Szczecińskiego, któremu to zwolnieniu, była przeciwna Policja, Służba Więzienna i Prokurator. Całe szczęście, że w miejscu porwania dziewczyny w Golczewie - był MONITORING. Dlatego łobuza i jego wspólniczkę, Policja złapała bardzo szybko.  rozwiń
 • bispro24.pl, 2017-03-15 12:19:23

  Jestem jak najbardziej za monitoringiem w szkołach! w końcu może skończy się huligaństwo.