PARTNER PORTALU
  • BGK

MSW: wprowadzanie zapisów do rejestru nie obciąży USC

  • bad    30 czerwca 2014 - 20:34
MSW: wprowadzanie zapisów do rejestru nie obciąży USC

Dodatkową czynnością przy rejestracji aktów stanu cywilnego będzie wyciągnięcie księgi i zamieszczenie w niej wzmianki o zmigrowaniu aktu do rejestru stanu cywilnego. Nie będzie to zadanie, które znacznie obciąży urzędy stanu cywilnego – wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
W trakcie prac nad projektem ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego nie prowadzono badań nad tym, jak wymóg wprowadzania aktów do rejestru stanu cywilnego wpłynie na organizację pracy urzędów i czas wykonywania poszczególnych czynności z zakresu rejestracji.

Zdaniem MSW kierownik urzędu stanu cywilnego, wprowadzając akt do systemu komputerowego (na 2257 urzędów stanu cywilnego aż 2138 posiada systemy komputerowe wspierające rejestrację stanu cywilnego), wykonuje czynności przewidziane nową ustawą przy migracji aktu.

Dodatkową czynnością będzie jedynie wyciągnięcie księgi stanu cywilnego i zamieszczenie w niej wzmianki o zmigrowaniu aktu do rejestru stanu cywilnego. Nie będzie to zadanie, które znacznie obciąży urzędy stanu cywilnego.

W nowelizacji umożliwiono dodatkowo wykorzystanie danych zgromadzonych w dotychczasowych systemach komputerowych (aplikacjach alternatywnych) do przenoszenia aktów do rejestru stanu cywilnego. Będzie to polegało na imporcie pliku z aplikacji alternatywnej do rejestru stanu cywilnego.

Według MSW, projektując przepisy dotyczące migracji, należało pogodzić dwa odrębne interesy - prawo do uzyskania odpisu, który dzisiaj można otrzymać tego samego dnia i konieczność zapewnienia urzędom stanu cywilnego bieżącej realizacji innych zadań z zakresu rejestracji stanu cywilnego.

W przypadku konieczności zmigrowania aktu przez innego kierownika urzędu stanu cywilnego założono dłuższy termin (10 dni roboczych), aby zapewnić dodatkowy czas na zlecenie migracji aktu oraz przekazanie kierownikowi, który wysłał zlecenie, komunikatu zwrotnego potwierdzającego przeniesienie aktu do rejestru stanu cywilnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.