PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA dało plamę. Szybki Internet nie dla wsi

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    21 grudnia 2010 - 07:48
MSWiA dało plamę. Szybki Internet nie dla wsi

Awantura o białe plamy. Trzy firmy i reguły ustalone przez MSWiA zablokowały w 12 tys. miejscowości unijne dotacje na szybki Internet. Lokalni operatorzy się pieklą.
Chodzi o program 8.4 z unijnych funduszy na lata 2007-2013, potocznie nazywany dotacjami na „ostatnią milę”. Dofinansowanie z Unii miało zachęcić lokalne firmy do inwestycji w szerokopasmowy Internet. I to tam, gdzie dziś go nie ma – w mniejszych miejscowościach, wsiach i przysiółkach – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Dotąd w ramach programu firmy wystąpiły o przyznanie ponad 430 mln zł dotacji na budowę szybkiego Internetu w 14,5 tys. miejscowości. Ale lokalni operatorzy i Urząd Komunikacji Elektronicznej alarmują, że spora część dotacji może zostać zmarnowana.

Jeśli policzyć, do czego we wnioskach zobowiązali się operatorzy, to wyjdzie, że średnio w każdej miejscowości podłączą tylko dziewięć gospodarstw domowych. Zdaniem Anny Streżyńskiej, prezes UKE, takie inwestowanie to zmarnowane pieniądze.

Dlaczego operatorzy się pieklą? Bo, jak wylicza UKE, trzy firmy obstawiły i zablokowały dotacje w ponad 12 tys. miejscowości.

Sposobem rozdzielania środków unijnych zaniepokoiła się Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, uważając, że znaczna część dotacji jest przyznawana dla przedsiębiorców, których potencjał i doświadczenie nie gwarantują efektywnego ich wykorzystania.

Niemal bliźniaczy list do resortu wysłała Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej zrzeszająca lokalnych operatorów. Narzekając, że projekty spółek zakładają Internet radiowy, a blokują im dotacje na nowoczesny światłowód.

Reguły konkursu na Internet ustalało MSWiA. Resort odpowiedział „Gazecie Wyborczej”, że problem zna i będzie konsultować z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego ewentualną ponowną ocenę tych projektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • były S, 2010-12-21 16:18:06

    Cacy glacy a głodnemu na myśl już nie po raz pierwszy dali plecy TUSKOMANI