PARTNER PORTALU
  • BGK

Musimy zrobić skok w świat cyfrowy

  • PAP    8 października 2013 - 19:28
Musimy zrobić skok w świat cyfrowy

Jeśli Polska nie zrobi skoku w świat cyfrowy, to zostanie na hałdach węgla – powiedział we wtorek w Warszawie podczas konferencji TechCamp minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Dwudniowa konferencja poświęcona jest wykorzystaniu nowych technologii w organizacjach pozarządowych.

TechCamp to program Departamentu Stanu USA. obejmujący organizowane w różnych krajach konferencje na temat praktycznego wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w budowaniu demokracji i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego w organizacjach pozarządowych.

Polska. edycja konferencji, poświęcona komunikacji w organizacjach pozarządowych za pomocą nowych technologii, odbywa się w warszawskim Centrum Olimpijskim z udziałem amerykańskich i krajowych ekspertów oraz przedstawicieli kilkudziesięciu lokalnych organizacji pozarządowych.

Minister Michał Boni. powiedział, że nowe technologie nie tylko zmieniły sposób komunikowania się ludzi, funkcjonowania gospodarki, ale także sposób uczestnictwa w kulturze i edukacji. „Myślę, że nie zawsze sobie uświadamiamy, jak wielkie znaczenie może mieć ten powszechny dostęp do wiedzy, edukacji czy zasobów kultury" - powiedział Boni.

Dodał, że organizacje pozarządowe mogą pomóc lepiej zrozumieć te zmiany. „Jeśli Polska nie zrobi skoku w świat cyfrowy, to zostanie na hałdach węgla" - powiedział szef MAC.

Minister podkreślił, że „starsza część społeczeństwa nie rozumie", że nowe technologie to nie tylko sprzęt.

„Traktujemy technologie tylko jako sprzęt, a nie myślimy o konsekwencjach, jakie powoduje rozwój internetu w życiu społecznym. Jesteście najlepszą grupą, która na sobie odczuwa, jak głębokie przemiany powoduje rewolucja cyfrowa. Liczę na to, że będziecie taką siłą w Polsce, za którą pójdą inni" - powiedział Boni do przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Jak powiedział szef MAC, rewolucja cyfrowa wpłynęła także na życie prywatne ludzi. „Wymieniając się w internecie opiniami, komentując różne wydarzenia sprawiamy, że nasze cyfrowe ja zostaje w sieci utrwalone" - podkreślił Boni.

Dodał, że taka sytuacja wiąże się z problemem ochrony prywatności i ochrony danych osobowych w internecie.

„Ochrona prywatności jest wielkim wyzwaniem świata współczesnego, dlatego że jako pojedynczy ludzie chcemy, aby istniały reguły wykorzystywania naszej prywatności" - zaznaczył.

Minister podkreślił, że rewolucja cyfrowa zmieniła charakter relacji między władzą a obywatelami.

„Nowe technologie pozwalają czuć się bardziej obywatelem, bo dają one możliwość realnego wpływania na rozwiązania, jakie są przygotowywane przez władzę publiczną. To jest droga do demokracji partycypacyjnej" - podkreślił.

Boni wyjaśnił, że jednym ze sposobów takiego „nowego obywatelstwa" jest tzw. crowdsourcing (crowdsourcing umożliwia wszystkim użytkownikom internetu udział w zadaniach, które kiedyś były zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalistów), który umożliwia zbieranie opinii obywateli wobec przygotowywanych przez administrację publiczną rozwiązań prawnych.

Takim sposobem realizacji „nowego obywatelstwa" są także konsultacje społeczne prowadzone przez internet.

„Mam nadzieję, że coraz częściej każdy obywatel będzie mógł wyrazić swoją opinię o projektach przygotowywanych przez administracje publiczną" - powiedział minister.

Boni zaznaczył, że kierowany przez niego resort wychodzi naprzeciw zmianom, jakie powoduje rewolucja cyfrowa. „Z myślą o tych zmianach przygotowaliśmy program operacyjny Polska Cyfrowa" - podkreślił Boni.

Jak wyjaśnił, celem programu jest poszerzenie dostępu do szerokopasmowego internetu, rozwój e-administracji a także przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych i osób niepełnosprawnych. Program zakłada także wspieranie najzdolniejszych studentów informatyki. Obecnie trwają konsultacje społeczne programu.

Konferencja TechCamp potrwa do środy. W Polsce organizowana jest po raz pierwszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.