PARTNER PORTALU
 • BGK

Muzykoteka Szkolna dla nauczycieli i uczniów

 • AT    1 lutego 2012 - 18:35
Muzykoteka Szkolna dla nauczycieli i uczniów

Narodowy Instytut Audiowizualny uruchomił system logowania dla nauczycieli do zamkniętej części serwisu Muzykotekaszkolna.pl. Nauczyciele i uczniowie będą mogli bezpłatnie korzystać ze stworzonych na specjalne zamówienie instytutu materiałów.
Pedagodzy w przeznaczonej dla nich części znajdą pomoce dydaktyczne, którymi są gotowe scenariusze lekcyjne i edukacyjne filmy.

Filmy są skierowane do różnych grup wiekowych, i zgodnie z nimi dostosowane do wrażliwości i wymogów edukacyjnych. Pokazują jak w sposób przyjemny i często odmienny od konwencjonalnych lekcji można wprowadzić nawet niechętnych muzyce w jej świat. Każdemu filmowi towarzyszy przykładowy scenariusz lekcji.

Materiały mają być inspiracją zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, proponując wyprawę w świat sal koncertowych, muzeów, prywatnych zbiorów instrumentów oraz na ulice miasta by i tam odnaleźć i tworzyć muzykę - na kołach rowerowych czy szklanych przedmiotach. Nie tylko poszerzają wiadomości z zakresu muzyki za pomocą nowoczesnych środków przekazu, ale także wspierają zainteresowanie kulturą poprzez zabawę i eksperymenty. Wszystkim filmom towarzyszą materiały dydaktyczne: scenariusze lekcji i prezentacje multimedialne, uzupełniające, systematyzujące i wzbogacające przekazywaną wiedzę.

- Bardzo mi zależało na tym, aby lekcje prowadzone w oparciu o  Muzykotekę Szkolną nie były nudne, ale by były narzędziem, które zbuduje zainteresowanie muzyką, poprawi wrażliwość i wprowadzi nawyk chodzenia do filharmonii. Nie będzie substytutem kontaktu z muzyką, ale będzie do kontaktu z muzyką świetnym wstępem - powiedział Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas spotkania otwierającego serwis muzykotekaszkolna.pl.

Muzykoteka Szkolna to pierwsze w Europie narzędzie, które za pomocą zabawy i samodzielnych eksperymentów, przekazując wiedzę muzyczną w postaci multimedialnej wycieczki po świecie muzyki pomoże odkryć świat dźwięków. Muzykotekaszkolna.pl została opracowana przez zespół ekspertów: pedagogów i muzykologów. Projekt przygotował Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Jasiu, 2012-10-29 23:26:00

  Skoro „celem projektu jest dotarcie do jak największej liczby uczniów i przekazanie im kompetentnego zestawu informacji ze świata muzyki” , to dlaczego 90% kultury muzycznej XX w., o której uczniowie ostatnimi czasy mają coraz mniejsze szanse się dowiedzieć, została pominięta. ...Nie ma tam nawet informacji jakie są polskie tańce narodowe.  rozwiń
 • Wlose K., 2012-02-01 23:16:55

  doskonały pomysł, wielu chętnych się znajdzie
 • POD OKNEM, 2012-02-01 23:14:11

  NAJCHĘTNIEJ RZUCILIBYŚMY SIE ...W WIR TAŃCA!!!!!!!!!!!!!!