PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Podkarpaciu powstanie szerokopasmowa sieć

  • PAP    11 marca 2011 - 15:26
Na Podkarpaciu powstanie szerokopasmowa sieć

Ponad 2 tys. km sieci szerokopasmowego internetu ma powstać na Podkarpaciu w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej". Wartość inwestycji ma wynieść prawie 300 mln zł, z czego ponad 230 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak (PARP jest instytucją pośredniczącą w programie) podpisali w piątek w Rzeszowie umowę na dofinansowanie budowy sieci.

Karapyta powiedział, że w ramach projektu powstanie ponad 2 tys. kilometrów sieci światłowodowej oraz utworzonych zostanie 214 węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych, które będą stanowić punkt styku dla operatorów telekomunikacyjnych zainteresowanych korzystaniem z usług sieci.

- Głównym celem tego projektu jest zwiększenie dostępu do internetu dla instytucji publicznych, przedsiębiorców i mieszkańców obszarów peryferyjnych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Sieć będzie otwarta na równych zasadach dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych, chcących oferować usługi szerokopasmowe wszystkim mieszkańcom regionu - powiedział marszałek.

Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak podczas swojego wystąpienia powiedziała, że podpisanie tej umowy stanowi krok cywilizacyjny dla Podkarpacia.

"Ważne jest także to, że projekt przewiduje nie tylko budowę samego szkieletu sieci szerokopasmowej, ale również szkolenie ponad 1,5 tys. osób, dotyczące korzystania z komputerów i internetu. To bardzo ważne, bo jeszcze połowa społeczeństwa w Polsce jest wykluczona cyfrowo, czyli nie korzysta z komputerów i internetu" - dodała.

Podkreśliła, że dzięki projektowi ponad 90 proc. gospodarstw na Podkarpaciu oraz 100 proc. instytucji publicznych będzie miało dostęp do internetu.

Lublińska-Kasprzak zaznaczyła, że ten projekt przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości całego kraju, a szczególnie regionu Polski Wschodniej.

Projekt "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej" jest największym projektem telekomunikacyjnym, finansowanym z funduszy strukturalnych w obecnej perspektywie finansowej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Swym zasięgiem obejmuje pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Cały projekt ma być zrealizowany do końca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.