PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabino: Nie istnieją żadne racjonalne przesłanki, aby KBW wydawało pieniądze podatników na trzeci system informatyczny

  • AT    18 grudnia 2014 - 08:38
Nabino: Nie istnieją żadne racjonalne przesłanki, aby KBW wydawało pieniądze podatników na trzeci system informatyczny
fot.youtube

Krajowe Biuro Wyborcze ogłosiło, że przy współpracy ośrodków akademickich przygotuje oprogramowanie wyborcze na potrzeby wyborów prezydenckich i wszystkich następnych. Nabino przekonuje, że to zły pomysł. W liście do KBW proponuje współpracę.
Krajowe Biuro Wyborcze ogłosiło, że duże ośrodki akademickie na jego zlecenie rozpoczęły prace nad budową nowego wyborczego systemu informatycznego.

- Ma on powstać nie tylko na potrzeby majowych wyborów prezydenckich, ale także wszystkich przyszłych wyborów w naszym kraju. KBW w styczniu zacznie tworzyć zespół informatyków, którzy będą administrować nowym oprogramowaniem i współpracować przy jego budowie. Na razie prace nad nowym systemem trwają na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim i UAM w Poznaniu oraz na Politechnice Warszawskiej - powiedziała "Gazecie Wyborczej" szefowa KBW Beata Tokaj.

Czytaj też: Problemy z systemem informatycznym PKW będą słono kosztować

W odpowiedzi na decyzję KBW specjalne oświadczenie przysłała łódzka firma Nabino, twórca feralnego oprogramowania, którego awaria doprowadziła do opóźnień w liczeniu głosów podczas wyborów samorządowych. Dokument podpisał wiceprezes Maciej Cetler.

Przekonuje w nim, że nie istnieją żadne racjonalne przesłanki, aby KBW wydawało pieniądze podatników na trzeci już system informatyczny w sytuacji, w której dysponuje pełnymi prawami autorskimi do działającego rozwiązania. Tego, że system Nabino jest w pełni sprawny, miała dowieść ostatecznie druga tura wyborów samorządowych. Teraz wystarczy go tylko sparametryzować, aby mógł obsłużyć każdy inny rodzaj wyborów - czytamy 'GW".

System był już używany 7 września 2014 r. i, jak twierdzi Cetler, działał bez zarzutu. KBW wydała na niego z kieszeni podatników 120 540 zł brutto. Dlatego właśnie zdaniem Nabino decyzja o liczeniu ręcznym w wyborach uzupełniających do Senatu RP przewidzianych na luty 2015 w przypadku, gdy KBW ma gotowy, przetestowany w praktyce system, jest niezrozumiała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.