PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadzwyczajna sesja podlaskiego sejmiku ws. cyberprzestępstwa

  • pap    18 maja 2015 - 15:13
Nadzwyczajna sesja podlaskiego sejmiku ws. cyberprzestępstwa
W podlaskich urzędach przeprowadzone będą szkolenia prowadzone przez specjalistów od cyberprzestępczości - fot.flickard

20 maja odbędzie się nadzwyczajna sesja sejmiku województwa podlaskiego poświęcona sprawie oszustwa na blisko 4 mln zł - na szkodę Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW). Wniosek złożyli radni opozycyjnego PiS. Śledztwo ws. oszustwa prowadzi prokuratura.
Informacja o oszustwie została upubliczniona na początku maja. Okazało się, że pod koniec kwietnia Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące przelania ponad 3,7 mln zł z konta PZDW na konto podane przez oszustów jako konto spółki - wykonawcy jednej z dróg w regionie.

"Zarząd dróg wojewódzkich został wprowadzony w błąd. Wskazano mu, że zmienił się rachunek bankowy do operacji bieżących wykonawcy i że należy wpłacać pieniądze na inny rachunek niż dotąd. Okazało się, że jest to informacja fałszywa" - informował wtedy rzecznik prokuratury Janusz Kordulski.

W poniedziałek powiedział, że śledztwo trwa i nie ma w tej sprawie nowych informacji.

Jak podawał wtedy Urząd Marszałkowski w Białymstoku, pracownik, który przelał pieniądze, został zwolniony z pracy w trybie dyscyplinarnym, a marszałek województwa zapowiedział, że brakujące pieniądze trzeba będzie zapłacić z budżetu województwa, zwiększając tym samym jego deficyt.

Dodatkowe szkolenia dla urzędników

Zdecydował też, że dyrektorzy placówek podległych samorządowi i inne osoby decyzyjne mają przejść dodatkowe szkolenia prowadzone przez specjalistów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości.

Informacji na temat tej sprawy domagają się jednak radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są opozycją w sejmiku województwa podlaskiego (większość ma koalicja PSL-PO).

Złożyli wniosek o nadzwyczajną sesję sejmiku dotyczącą "nieprawidłowości przy wydatkowaniu środków finansowych w Podlaskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich". Decyzją przewodniczącego sejmiku sesja odbędzie się 20 maja po południu.

Radni PiS mówili kilka dni temu na konferencji prasowej, że są przeciwni pokrywaniu tej straty z budżetu województwa i zwiększaniu tym samym deficytu. Chcą wyjaśnień od zarządu województwa, jak i dyrektora PZDW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.