PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagrodzeni urzędnicy uruchomią geoportal

  • GK    14 kwietnia 2011 - 12:59
Nagrodzeni urzędnicy uruchomią geoportal

Gorzowski zespół urzędników zdobył drugie miejsce i wyróżnienie w konkursie projektów, przy realizacji których należało wykorzystać informacje przestrzenne.
Praca wykorzystana zostanie przy tworzeniu geoportalu. Informacje przestrzenne (geoinformacje) mówią o położeniu w przestrzeni różnych obiektów, lokalizują różne zjawiska, dane adresowe, wskazują np. miejsca w których doszło do wypadków.

Do niedawna dane te były rozproszone. Parlament Europejski uchwalił dyrektywę ustanawiającą Infrastrukturę Informacji Przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej.

Wynika z niej że infrastruktura informacji przestrzennej powinna zapewnić ciągłość przestrzenną danych i ich wzajemną zgodność oraz przechowywanie, udostępnianie i utrzymywanie informacji na odpowiednim szczeblu administracji publicznej.

Zebranie informacji przestrzennych w jednym miejscu ma spowodować, że decyzje podejmowane m.in. w sprawach inwestycji, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego będą uwzględniały wszystkie związane z nimi uwarunkowania.

Powszechny dostęp do tych danych ma otworzyć lokalną społeczność na współuczestnictwo w podejmowaniu decyzji np. przy tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego, poszukiwaniu najlepszej lokalizacji dla inwestycji lub wskazywaniu obiektów, które należy objąć ochroną.

Dyrektywa została wdrożona do polskiego prawa ustawą z dnia 4 marca br. o infrastrukturze informacji przestrzennej. To oznacza nowe zadania dla samorządu.

Czytaj też: Geoinformacja ważna w realizacji zadań gminy

Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID w Warszawie ogłosiło w ubiegłym roku program szkoleniowy „Akademia Inspire”, poświęcony stosowaniu w praktyce dyrektywy.

W szkoleniach i konkursie wzięły udział zespoły ze stu miast i gmin oraz jednego powiatu.

7 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja „Zainspiruj się! Infrastruktura informacji przestrzennej w jednostkach samorządowych”, podsumowująca dwuletnią rywalizację samorządów w ramach konkursu „Akademia Inspire”, w którym Gorzów w kategorii miast i miast na prawach powiatu zdobył drugie miejsce i wyróżnienie.

Gorzowski zespół zrealizował projekt „Ustalenie obszarów miasta wyłączonych spod zainwestowania i zabudowy.” Urzędnicy zgromadzili niezbędne dane i dokonali analizy, czy na terenie Gorzowa są obszary, które ze względu na uwarunkowania przyrodnicze, potrzeby bezpieczeństwa, wypoczynku powinny pozostać terenami niezabudowanymi.

Gorzowski projekt już posłużył do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego w rejonie Chróścika, a także Siedlic i Zakanala.

Większość informacji, które zostały zebrane podczas jego realizacji będzie dostępnych na miejskim geoportalu, który ma ruszyć pod koniec bieżącego roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.