PARTNER PORTALU
  • BGK

Najbiedniejsze gminy dostaną pomoc latarników

  • bad    30 czerwca 2015 - 18:10
Najbiedniejsze gminy dostaną pomoc latarników

Latarnicy chcą dotrzeć do najbiedniejszych gmin. Fot. Pixbay

- Zapraszamy samorządy do współpracy, szczególnie gminy nieduże, do 20 tys. mieszkańców, w których średnia dochodu na osobę jest niższa niż średnia krajowa. Chcemy pomóc gminom, w których występuje wykluczenie cyfrowe na dużą skalę – wyjaśnia Krzysztof Głomb, prezesa Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
W grupie 50+ z internetu nie korzysta 9 mln osób, a koszty wykluczenia cyfrowego to około 24 mld zł rocznie. Dlatego do osób wykluczonych cyfrowo docierają tzw. latarnicy, czyli około 3 tys. wolontariuszy działających w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans.

Do tej pory w ramach programu zorganizowano 36 tys. zajęć, a prowadzący je Latarnicy Polski Cyfrowej poświęcili na nie 69 tys. godzin, czyli przepracowali 7 lat i 8 miesięcy. W programie przeszkolono w ten sposób ponad 260 tys. osób.

Edukacja cyfrowa buduje integrację społeczną

Krzysztof Łebkowski, latarnik Polski Cyfrowej z Zielonki zapewnia, że większość z nich związana jest z lokalnym samorządem. Podkreśla, że jego doświadczenia z lokalnymi władzami są fantastyczne.

- Może dlatego, że Zielonka jest ciekawym laboratorium społecznościowym. Wielu samorządowców zna się tu bezpośrednio. Wszyscy nasi burmistrzowie byli samorządowcami z krwi i kości – wyjaśnia Krzysztof Łebkowski.

Krzysztof Łebkowski dodaje, że z aktualnym burmistrzem blisko współpracuje w samorządzie od 25 lat, w związku z czym nie musi uzasadniać swojej działalności.

- Dla niego jest oczywiste, że edukacja cyfrowa pokolenia 50+ przekłada się bardzo pozytywnie i efektywnie na integrację społeczną, która jest częścią strategii Zielonki – twierdzi Krzysztof Łebkowski.

W opinii Krzysztofa Łebkowskiego zajęcia z latarnikami i pierwsze kroki w cyfrowym świecie dały wielu osobom okazję, aby poznać się na nowo oraz zapoznać się z ofertą kulturalną miasta.

- To przekłada się na ich aktywność w innych środowiskach, a z poziomu miejskiej rady seniorów koordynujemy te wszystkie działania, aby były komplementarne, nie konkurowały ze sobą - wyjaśnia.

W efekcie 400 osób, które uczestniczyły lub uczestniczą w zajęciach latarników, zbudowały kapitał społeczny. Kiedy trzeba podjąć wyzwanie są do tego przygotowani.

Samorządy są dla latarników najbliższym partnerem

Zdaniem Krzysztofa Głomba, prezesa Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, które zaangażowane jest w program Polska Cyfrowa Równych Szans, samorządy są dla latarników najbliższym partnerem w działaniu. To właśnie w lokalnych społecznościach latarnicy działają, prowadzą zajęcia z osobami 50+. Pomoc samorządów najczęściej jest kluczowa, by latarnicy mogli znaleźć miejsce do pracy, mieli odpowiedni sprzęt, dostęp do internetu.

- Dlatego w działaniach na rzecz projektu Latarnicy2020.pl, który chcemy realizować w latach 2016-2018, zapraszamy samorządy do współpracy, szczególnie gminy nieduże, do 20 tys. mieszkańców, w których dochód na osobę jest niższy niż średnia krajowa – wyjaśnia Krzysztof Głomb. - Chcemy, by gminy, w których rzeczywiście występuje wykluczenie cyfrowe na dużą skalę, mogły w najbliższych latach skorzystać z pomocy latarników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.