PARTNER PORTALU
  • BGK

Narodowy Plan Szerokopasmowy do konsultacji

  • PAP    25 października 2012 - 20:48
Narodowy Plan Szerokopasmowy do konsultacji

Upowszechnienie do 2020 r. szerokopasmowego internetu zakłada Narodowy Plan Szerokopasmowy, który w ciągu 2 tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych. Jak szacuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji realizacja planu będzie kosztować minimum 8,5 mld zł.
Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialna m.in. za projekty związane z cyfryzacją, powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej MAC z udziałem ministra Michała Boniego, że rozwój internetu szerokopasmowego może być "dźwignią dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju".

Czytaj też: Sieć szerokopasmowa na mapie

Zapowiedziała też, że Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS) zostanie skierowany do konsultacji społecznych w ciągu dwóch tygodni. Według niej na upowszechnienie dostępu do internetu o prędkości minimum 2 Mbps (Megabity na sekundę - prędkość pobierania danych) do 2015 roku trzeba będzie wydać około 4,3 mld złotych. Dodatkowo, aby umożliwić wszystkim Polakom dostęp do internetu z prędkością min. 30 Mbps do 2020 roku potrzeba kolejnych 4,2 mld złotych.

"Mówiąc o ambitnych celach Agendy Cyfrowej, czyli 100 Mbps, widzimy, że koszty rosną jeszcze bardziej. Wynoszą około 18-20 mld złotych, więc w tym zakresie bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia" - podkreśliła Olszewska, dodając, że aby cel mógł być zrealizowany konieczne jest kompleksowe podejście do problemu pobudzania inwestycji teleinformatycznych w Polsce.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dostęp do internetu z prędkością 2 Mbps i więcej ma obecnie 78 proc. Polaków. W ramach realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej wszyscy Polacy mają uzyskać możliwość skorzystania z tego typu łącz najpóźniej do 2013 roku. Do 2020 powszechny ma być dostęp o prędkości 30 Mbps, a dla przynajmniej 50 proc. gospodarstw domowych - 100 Mbps. Olszewska podkreśliła, że obecnie z tak szybkiego internetu skorzystać może jedynie 4 proc. mieszkańców Polski. Z badań przedstawionych przez MAC wynika, że jedno takie łącze internetowe przypada na 137 osób.

Czytaj też: Podziału na internetową Polskę A i B nie da się przeskoczyć

"Postrzegamy rozwój internetu w wielu sferach, przez kwestie społeczne - takie jak wzrost zatrudnienia, podnoszenie kwalifikacji, możliwość podjęcia aktywności zawodowej przez osoby, którym ze względu na wiek trudno odnaleźć się w nowych realiach rynku pracy, ale też osoby młode" - powiedziała Olszewska, uzasadniając konieczność zrealizowania Narodowego Planu Szerokopasmowego.

Druga istotna kwestia to według niej "innowacyjność i gospodarka. (...) Trzecia sprawa to oczywiście Internet Rzeczy, czyli to, o czym bardzo żywo dyskutuje się i wiele krajów zastanawia się, jak można nowoczesne technologie wykorzystać do tego, by budować inteligentne miasta, systemy ochrony środowiska, systemy logistyki czy zdrowia".

Czwartkowa konferencja prasowa MAC odbyła się po raz pierwszy w nowej siedzibie resortu przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie. Oprócz ministra Michała Boniego i Małgorzaty Olszewskiej wzięli w niej udział także sekretarze stanu Magdalena Młochowska i Włodzimierz Karpiński oraz podsekretarz stanu Andrzej Ręgowski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.